Adam Zagajewski nie żyje

Ajouté: 22.03.2021 / Section:
Adam Zagajewski fot. domena publiczna

Odszedł kolejny gigant polskiej kultury, w młodości związany z Gliwicami. 21 marca w wieku 75 lat zmarł w Krakowie Adam Zagajewski – poeta, prozaik, eseista i tłumacz, jeden z najbardziej znanych współczesnych twórców polskich i przedstawicieli poetyckiej Nowej Fali.

Urodził się w 1945 roku we Lwowie. Dzieciństwo i lata młodości spędził w Gliwicach. Tu ukończył V Liceum Ogólnokształcące. Jego ojciec był profesorem Politechniki Śląskiej. Po maturze wyjechał do Krakowa studiować psychologię i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W drugiej połowie lat 70. związał się z opozycją demokratyczną, publikował w prasie niezależnej, prowadził seminarium dla tzw. Uniwersytetu Latającego. W 1975 roku, po podpisaniu listu-protestu do władz PRL przeciwko ograniczaniu wolności obywatelskich, znanego jako „List 59”, otrzymał zakaz publikacji w wydawnictwach państwowych.

W latach 1979–1981 przebywał na stypendium w Berlinie Zachodnim. W 1982 roku wyjechał do Paryża. Do Krakowa powrócił na stałe 20 lat później.

Począwszy od roku 1988 wykładał poezję (przez jeden semestr w roku) w Teksasie, w ramach Creative Writing Program na University of Houston. Od roku 2007 natomiast prowadził zajęcia z historii literatury w Committee on Social Thought na University of Chicago. Był członkiem zespołu redakcyjnego „Zeszytów Literackich”, kwartalnika założonego pierwotnie na emigracji, w Paryżu, a następnie przeniesionego do Warszawy.

Otrzymał m.in. Międzynarodową Nagrodę Vilenica (1996), nagrodę im. Tomasza Transtromera (Szwecja, 2000), Nagrodę im. Horsta Bienka (Niemcy, 2002), International Neustadt Prize (USA, 2004), Europejską Nagrodę Poetycką (Włochy, 2010) i Zhongkun International Poetry Prize Chiny, 2013).

Przed 7 laty był gościem-wykładowcą startującej wówczas Wszechnicy Polskiej Akademii Umiejętności. Przypominamy rozmowę z Poetą, opublikowaną w MSI-Gliwice z 9 października 2014 r. (str. 11) pod tytułem „Najwięcej wierszy napisałem o Gliwicach”.

 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking