Niech żyje Białoruś!

Ajouté: 17.03.2021 / Section:
młoda kobieta w łososiowej bluzce na tle ściany w kropki Nasta Niakrasawa (fot. J. Strojek)

W Dniu wolności Białorusi na Scenie Bajka wystąpi Nasta Niakrasawa. Po koncercie zaplanowano także projekcję kinową spektaklu „Białoruś obrażona” Andrieja Kuriejczika w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego.

„Moc głosu. Głos kobiety” to recital Nasty Niakrasawej. Artystka pochodzi z Polesia białoruskiego, jednak od lat mieszka i tworzy w Polsce. Z zespołem FolkRoll wygrała jeden z najważniejszych krajowych festiwali muzyki folkowej – Nowa Tradycja. W solowym recitalu poza niebywałą mocą swojego głosu, Niakrasawa zaprezentuje także opowieści o ludowych tradycjach i losach kobiet, które ją zainspirowały.

Po występie odbędzie się kino projekcja sztuki „Białoruś obrażona”, która miała swoją premierę w Teatrze Miejskim w Gliwicach w 2020 roku. „Białoruś obrażona” powstała jako znak solidarności z białoruskimi ludźmi teatru, zwalnianymi z pracy w Mińsku czy Grodnie. Wiele w tej sztuce nawiązań do rzeczywistości, atmosfery zrewoltowanej ulicy, przemocy i strachu Białorusinów. To gorączkowa kronika wydarzeń, które rozegrały się całkiem niedawno tuż za wschodnią granicą Polski.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 20.30 w czwartek 25 marca w kinie Amok (ul. Dolnych Wałów 3). Bilety w cenie 20 zł można nabyć na stronie internetowej teatr.gliwice.pl oraz w kasach TMG i Amoku.

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking