Jest mróz, zwróć uwagę na potrzebujących!

Ajouté: 28.01.2021 / Section:
człowiek w oddali na śniegu, przy rowerze Fot. Pixabay

Bardzo niskie temperatury, znacznie poniżej zera sprawiają, że wiele osób, zwłaszcza bezdomnych, potrzebuje szczególnej uwagi oraz  pomocy. Osoby pozbawione dachu nad głową wspomaga Straż Miejska, Ośrodek Pomocy Społecznej oraz organizacje pozarządowe realizujące zadania publiczne i działające na terenie Gliwic. Osoby potrzebujące mogą też korzystać z ogrzewalni i darmowych posiłków. Prowadzona jest również zbiórka odzieży.

W miniony weekend strażnicy miejscy skontrolowali 34 miejsca, w których przebywają osoby bezdomne.

W większości przypadków nie potrzebują one pomocy. Od 4 do 14 stycznia do Ogrzewalni i oraz Schroniska prowadzonego przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta przewieźliśmy 11 osób. Jeśli temperatury są naprawdę niskie nasze patrole doraźnie rozwożą również ciepłe napoje osobom bezdomnym – mówi Janusz Bismor, komendant Straży Miejskiej w Gliwicach.

Poza kontrolami, strażnicy miejscy organizują wewnętrzne zbiórki odzieży i kołder, które rozdają potrzebującym. Podobne akcje organizują również inne podmioty – wieszak z ciepłą odzieżą, z której można skorzystać znajduje się m.in. przy Centrum Sportowo-Kulturalnym „Łabędź” w Łabędach.

Bardzo niskie temperatury powodują, że coraz więcej osób bez dachu nad głową lub przeczekujących zimę w garażach zgłasza się do działającej od 1 stycznia całodobowej Ogrzewalni prowadzonej przez Ośrodek Pomocy Społecznej – obecnie w nowo oddanym do użytku obiekcie u zbiegu ulic Noakowskiego i Dworskiej przebywa 9 osób, w tym dwie kobiety. Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach dokładają wszelkich starań, by osoby te mogły bezpiecznie przeczekać najmroźniejsze dni i noce w godnych warunkach. W nowej Ogrzewalni do dyspozycji osób potrzebujących jest 30 miejsc, wyposażone w krzesła dwa pomieszczenia pobytowe, w tym jedno o powierzchni ponad 50 m2 z przeznaczeniem dla mężczyzn oraz drugie - mniejsze z przeznaczeniem dla kobiet. Każde z pomieszczeń posiada dostęp do oddzielnej łazienki. Do użytku osób potrzebujących jest też kącik kuchenny, w którym można przygotować m.in. gorący napój. Obiekt jest nowoczesny, wyposażony w pompę ciepła, kolektory słoneczne, ma nowatorski system ogrzewania. Dotychczas z tej formy pomocy skorzystało 50 osób.

Osoby bezdomne mogą również korzystać z darmowych posiłków lub pomocy w postaci skierowania do schroniska – wystarczy zgłosić się do pracownika socjalnego przy ul. Ziemowita 1, który przeprowadzi niezbędny wywiad środowiskowy i wskaże możliwości uzyskania wsparcia. Kontakt z pracownikami socjalnymi możliwy jest pod numerem telefonu 32/337-11-81 w godzinach przyjęć Ośrodka: poniedziałek 9.00-11.00 i 15.00-16.30, wtorek, środa i piątek – 8.00-10.00, czwartek – 13.00-15.00.

Chcesz pomóc? – dzwoń!

Osoby bezdomne potrzebujące pomocy mogą kontaktować się z pracownikami Zespołu pracy socjalnej i usług ds. bezdomności i zagrożenia bezdomnością pod numerem telefonu 32/335-96-80 w godzinach przyjęć Ośrodka: poniedziałek 9.00-11.00 i 15.00-16.30, wtorek, środa i piątek – 8.00-10.00, czwartek – 13.00-15.00, a także przez 7 dni w tygodniu, przez całą dobę, z koordynatorem zimowym (nr. tel.: 693-346-323) oraz z dyżurnym Straży Miejskiej pod numerem telefonu 986. Jest to również telefon, pod którym dzwonić można zgłaszać potrzebę pomocy dla osoby trzeciej. Pod wojewódzkim nr tel. 987 można z kolei uzyskać informacje na temat pracy i zasad wydawania posiłków w darmowych jadłodajniach i działalności Ogrzewalni. Pod tym numerem można także uzyskać wszelkie informacje na temat pomocy osobom bezdomnym. (mf)

 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking