4 maja ruszą hotele, centra handlowe i rehabilitacja lecznicza

Mis à jour: 30.04.2020 / Section: / pdf
GALERIA HANDLOWA Fot. Pixabay

Od poniedziałku 4 maja 2020 roku rząd znosi część ograniczeń w handlu. Hotele i noclegownie będą mogły przyjmować gości, zamknięte będą jednak hotelowe restauracje, baseny i siłownie.

Centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe otwarte, ale z limitem osób i bez spożywania posiłków

Obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 – czyli centra handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe – zostaną otwarte.

Wprowadzono jednak limit osób. Na 1 osobę musi przypadać 15m2 powierzchni handlowej. Co ważne – do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy.

W centrach handlowych nadal nie mogą funkcjonować jednak kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw). Nie mogą funkcjonować także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu (tzw. food court).

Wielkopowierzchniowe sklepy budowalne będą czynne także w weekendy.

Hotele i noclegi ruszą, ale bez basenów i siłowni

Usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa.

Ważne! W hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych. Siłownie, sale pobytu i baseny pozostają zamknięte. Natomiast restauracje hotelowe mogą wydawać posiłki gościom hotelowym do pokoju. Nie mogą jedynie serwować ich na miejscu.

Rząd uchylił również zakaz działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą. Instytucje kultury będą jednak otwierane stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Rehabilitacja lecznicza

Osoby chore i cierpiące na dolegliwości bólowe będą mogły od 4 maja korzystać z rehabilitacji leczniczej. Uwaga! Salony masażu nadal pozostają zamknięte!

Źródło: https://www.gov.pl/web/koronawirus/kolejny-etap

Uwaga!

Pomimo deklaracji rządu o możliwości otwierania przedszkoli i żłobków od 6 maja, w Gliwicach placówki te pozostaną zamknięte. Więcej informacji na ten temat TUTAJ.

 

 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking