75 lat tradycji i rozwoju

Mis à jour: 03.10.2019 / Section: / pdf
inauguracja roku akademickiego rektor Fot. materiały Politechniki Śląskiej

Na Politechnice Śląskiej odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2019/2020. Tym wydarzeniem rozpoczęto obchody jubileuszu 75-lecia istnienia najstarszej i jednej z największych uczelni technicznych w kraju.

2 października Politechnika Śląska uroczyście zainaugurowała kolejny rok akademicki rozpoczynając w ten sposób cykl wydarzeń jubileuszowych. W wydarzeniu m.in. wziął udział prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.

Podczas uroczystości przemówienie wygłosił prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej. – Politechnika Śląska od blisko 75 lat czerpie swoją siłę z tradycji i potencjału różnych kulturowo, ale pełnych bogactwa i doświadczeń regionów ‒ przedwojennego ośrodka naukowego we Lwowie oraz aglomeracji górnośląskiej, czyli najbardziej rozwiniętego przemysłowo i gospodarczo regionu powojennej Rzeczypospolitej– mówił podczas inauguracji prof. Arkadiusz Mężyk.

Podczas inauguracji roku akademickiego odbyło się jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu żaków – immatrykulacja, czyli przyjęcie do wspólnoty akademickiej nowych studentów. W tym roku naukę w murach gliwickiej uczelni rozpoczęło 6395 studentów.

W trakcie uroczystości wręczono też medale dla najlepszych absolwentów oraz nagrody Rady Społecznej Politechniki Śląskiej dla pracowników i studentów. W kategorii pracownik otrzymał ją dr inż. Jakub Nalepa, w kategorii student - Koło Zarządzania Projektami Solver w składzie: dr inż. Seweryn Tchórzewski, mgr Paulina Major, Arkadiusz Dokupil, Barbara Lewandowska i Albert Strzedulla.

Podczas uroczystości wręczono także nagrodę Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Śląskiej, a także dla Najlepszego Absolwenta w Specjalności Lotniczej. Podpisano też porozumienie o współpracy między Politechniką Śląską i firmą EXATEL SA.

Inauguracja rozpoczęła uroczyste obchody 75-lecia Politechniki Śląskiej. Przez cały rok akademicki 2019/2020 na uczelni będą się odbywały wydarzenia mające uczcić ten ważny jubileusz, m.in. zjazdy absolwentów, spotkania naukowe i sportowe, koncerty i wystawy historyczne nawiązujące do lwowskich korzeni oraz bal jubileuszowy. W Centrum Edukacyjno-Kongresowym zostanie udostępniona wystawa poświęcona początkom oraz historii Politechniki Śląskiej.

Politechnika Śląska to najstarsza uczelnia techniczna w regionie i jedna z największych w kraju. Na 13 wydziałach w Gliwicach, Zabrzu i Katowicach prowadzonych jest obecnie 48 kierunków studiów i około 200 specjalności. Politechnika prowadzi również dwa licea akademickie – w Gliwicach i Rybniku. Aktualnie Politechnika Śląska kształci prawie 20 tys. studentów.

Z raportu przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak wynika, że co dwunasty prezes w Polsce ukończył studia na Politechnice Śląskiej, według dziennika „Rzeczpospolita” gliwicka uczelnia znajduje się na piątym miejscu w kraju pod względem kształcenia przyszłych prezesów.

 Uczelnia znalazła się w elitarnym gronie 20 polskich szkół wyższych aspirujących do statusu uczelni badawczej. Politechnika Śląska już drugi rok z rzędu cieszy się tytułem Uczelni Liderów. Źródłem satysfakcji jest obecność w jednym z najbardziej prestiżowych rankingów – Times Higher Education World University Rankings, ponadto uczelnia uzyskała najwyższe miejsce w regionie w rankingu uczelni akademickich Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. Absolwenci Politechniki Śląskiej są też w krajowej czołówce pod względem poziomu uzyskiwanych zarobków. (mf)

 

inauguracja w auli
Fot. materiały Politechniki Śląskiej
studenci
Fot. materiały Politechniki Śląskiej
inauguracja w auli Fot. materiały Politechniki Śląskiej
studenci Fot. materiały Politechniki Śląskiej

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking