Nagroda dla gliwickiego oświetlenia

Mis à jour: 02.10.2019 / Section: / pdf
Miasto z lotu ptaka fot. Mosquidron / UM Gliwice

Gliwice zostały nagrodzone Nowym Impulsem 2019 za projekt miejskiego oświetlenia. Nasze miasto wpisało się w proces transformacji energetycznej w Polsce.

1 października podczas uroczystej gali XVI Kongresu Nowego Przemysłu w Warszawie nagrodę odebrał Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic. Gliwickie oświetlenie zmienia się już od 2012 roku. Celem tych działań jest między innymi obniżenie zużycia energii i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do powietrza.

Nowe oświetlenie pojawiło się wzdłuż ulicy Zwycięstwa oraz osi Politechniki Śląskiej, biegnącej ulicami Strzody i Wyszyńskiego na plac Piłsudskiego. Projekt jest prowadzony także na drogach wjazdowych i wyjazdowch z Gliwic – prace zakończyły się już na ulicy Dworcowej i finiszują na ulicy Tarnogórskiej, w przyszłości zostaną wykonane także na ulicy Rybnickiej. Wymiana oświetlenia ulicznego obejmuje szafy i oprawy oświetleniowe ze słupami oraz kable zasilające.

Dodatkowo na ponad czterdziestu ulicach naszego miasta oświetlenie sodowe zostało zastąpione przez lampy LED. Nowe oświetlenie działa już między innymi na ulicach Lotników, Kłodnickiej i Mikołowskiej. Niedawno stare lampy zostały także wymienione na ul. Kopalnianej i odcinku ul. Bojkowskiej. (mm)

Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic podczas uroczystej gali XVI Kongresu Nowego Przemysłu w Warszawie
Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic podczas uroczystej gali XVI Kongresu Nowego Przemysłu w Warszawie (fot. materiały organizatora)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking