Czas na ryby

Added: 07.04.2011 / Section: / pdf

Amazońskie płaszczki i piranie, azjatyckie brzanki oraz węgorzyki, księżniczka z Burundii i dobrze znane z polskich rzek pstrągi, sumy oraz okonie.

To tylko nieliczne z okazów ryb, które będzie można zobaczyć w Palmiarni Miejskiej. W tym miesiącu ruszy budowa nowych pawilonów w Parku Chopina, w których zamieszkają egzotyczne ryby z różnych zakątków świata. – Wykorzystamy konstrukcje istniejące w sąsiedztwie „domku ogrodnika”. W dwóch pawilonach umieścimy ekspozycję akwarystyczną, a w trzecim znajdzie się zaplecze techniczno-gospodarcze. Otwarcie jest planowane na jesień 2012 r. – informuje Krystian Tomala, dyrektor Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych.
Aranżację wnętrz opracowała rybnicka firma Projekt 3, która zajęła się także doborem roślin oraz zwierząt. Będziemy mogli podziwiać ryby pochodzące z różnych stron świata. W największym zbiorniku (50 m3 pojemności i 2 m głębokości) zamieszkają okazy rodem z Amazonii, w mniejszych – ryby z afrykańskich jezior (15 m3 pojemności i 1 m głębokości) oraz rzek Azji Południowo-Wschodniej i Polski (10 m3 pojemności i 1 m głębokości).
Poszczególne akwaria będą się różnić nie tylko fauną, ale także florą. Rośliny dobrano tak, by wiernie odzwierciedlały warunki panujące w naturalnych środowiskach. Ekspozycje dopełnią elementy dekoracyjne – kamienie, muszle, konary i korzenie drzew. Nowe pawilony zbuduje Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego SA. Przedsięwzięcie będzie kosztowało ponad 3,6 mln zł.
Na tym nie koniec inwestycji w Palmiarni. – W tym roku chcemy przebudować dachy dwóch pawilonów: roślin tropikalnych i użytkowych oraz wykonać termomodernizację budynku administracyjno-biurowego. Będą też remontowane schody przed głównym wejściem do obiektu. Z tego powodu latem Palmiarnia może być zamknięta dla zwiedzających przez kilka tygodni – mówi Krystian Tomala. Co jeszcze szykują dla nas w tym roku specjaliści od miejskiej zieleni? Sprawdź w najnowszym wydaniu „Miejskiego Serwisu Informacyjnego – Gliwice” (nr 14/2011 z 7 kwietnia 2011 r.), dostępnym w wersji elektronicznej na stronie internetowej www.gliwice.eu (zakładka „Dla mieszkańców”). (bom)

Informacje: Iwona Kokowicz, rzecznik prasowy MZUK, tel. 32/335-04-24

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking