Aktualności | Stare miasto, nowe ulice

Stare miasto, nowe ulice

Stare miasto, nowe ulice

Publié: 31.03.2011 / Section: Miasto  Życie i styl  Gospodarka 

Wszystkie uliczki gliwickiej Starówki zostaną odnowione.

Prace będą prowadzone etapami przez 5 lat. Na ten cel zostanie wydane ponad 41 mln zł z budżetu miejskiego. O zlecenie na przebudowę nawierzchni ulic Starego Miasta ubiegało się dwóch wykonawców. W drodze przetargu wybrano ofertę konsorcjum utworzonego przez dwie gliwickie firmy: Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów S.A. (lider konsorcjum) oraz Zakład Instalacji Budowlanych Witold Szostak, Andrzej Duda Spółka jawna. W ubiegłym tygodniu (24 marca) w Urzędzie Miejskim umowę podpisali: Henryk Małysz, prezes PRUiM oraz Krystyna Pilsyk, naczelnik Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miejskiego.
W imieniu miasta przedsięwzięcie przez cały czas będzie nadzorował inwestor zastępczy (wyłoniony także w przetargu) – gliwicki INWEST-COMPLEX. Prace obejmą wszystkie uliczki Starego Miasta wraz z Dolnymi i Górnymi Wałami. Wcześniej odnowiono ulice: Krótką, Szkolną i część Średniej, a także fragmenty Dolnych Wałów i Zwycięstwa oraz Rynek. – Rozpoczynamy niedługo – prawdopodobnie już w kwietniu – od ulic: Pod Murami, Grodowej i Bytomskiej. Będziemy remontować kolejno wszystkie uliczki. Mamy plan prac, ale on nie jest ostateczny i w zależności od okoliczności może się zmienić – podkreśla Henryk Małysz.
Zakres prac jest bardzo duży i nie polega jedynie na odnowieniu nawierzchni. Teren sprawdzać będą archeolodzy – układ urbanistyczny Starego Miasta jest wpisany do rejestru zabytków. Przy okazji remontów zostanie wymieniona sieć podziemnego uzbrojenia przez właścicieli tej infrastruktury. Na koniec wszystkie uliczki zostaną wybrukowane kostkami granitowymi.
Więcej informacji można znaleźć w tygodniku „Miejski Serwis Informacyjny – Gliwice” nr 13/2011 z 31 marca 2011 roku (dostępny w wersji elektronicznej na stronie internetowej www.gliwice.eu w dziale „Dla mieszkańców”). (al)