Aktualności | Spory z historią

Spory z historią

Spory z historią

Publié: 24.03.2011 / Section: Miasto  Nauka 

„Śladami zbrodni – zapomniane miejsca komunistycznych represji na Górnym Śląsku” to temat kolejnego spotkania z cyklu „Spory z historią”, organizowanego przez gliwickie Muzeum.

Pracownicy Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach – Bogusław Tracz i Robert Ciupa – spotkają się z miłośnikami historii 25 marca w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a).
Pojęcie zbrodni komunistycznych na stałe zostało wprowadzone do polskiego prawodawstwa dopiero w 1998 r. Regulacjom prawnym długo jednak nie towarzyszyły konkretne działania mające na celu zachowanie w pamięci społecznej miejsc związanych z działalnością NKWD, UB i SB. Śladów po miejscach komunistycznych zbrodni jest z każdym rokiem coraz mniej. Pracownicy Biura Edukacji Publicznej IPN realizują program badawczo-dokumentacyjny, którego celem jest zachowanie i upublicznienie wiedzy o „śladach zbrodni” komunistycznego aparatu represji z lat 1944 – 1956. Podjęto się sporządzenia dokumentacji fotograficznej i filmowej siedzib urzędów bezpieczeństwa, aresztów, więzień i obozów, które po 1945 r. pełniły istotną funkcję w aparacie represji – mówią organizatorzy „Sporów…”. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 17.00. Wstęp jest wolny (liczba miejsc ograniczona). (bom)