Robinie, klony i wiązy

Ajouté: 24.11.2010 / Section:

Kilkaset drzew i kilka tysięcy nowych krzewów zostanie zasadzonych w Gliwicach.

Trwa jesienna akcja „Nowe zasadzenia w pasie drogowym”, którą realizuje Zarząd Dróg Miejskich. Wśród nowych okazów przy gliwickich drogach pojawią się robinie, klony, wiązy i – po raz pierwszy – graby.
Ze względu na niełatwą egzystencję w miejskim środowisku, dobierane są gatunki odporne na trudne warunki. Jednak nie tylko rodzaj sadzonej roślinności ma znaczenie, ale również jej kształt. Drzewa i krzewy znajdują się tuż przy pasie drogowym, więc nie mogą utrudniać widoczności i zagrażać bezpieczeństwu na ulicach. Dlatego nadaje się im formy kolumnowe – wyjaśnia Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy ZDM.
Najwięcej nowych roślin zaplanowano w tym roku w ciągu ulic: Sobieskiego, Toszeckiej, Tarnogórskiej, Beskidzkiej, Daszyńskiego, Starogliwickiej, Głównej, Wałbrzyskiej i Chorzowskiej. Oprócz akcji sadzenia drzew i krzewów, pracownicy działu zieleni ZDM przeprowadzają zabiegi pielęgnacyjne wcześniejszy nasadzeń.
To niejedyna akcja sadzenia drzew prowadzona w mieście. Miejski Zarząd Usług Komunalnych co roku odnawia i zalesia tereny lasu komunalnego w Gliwicach. Tym razem w październikowej akcji sadzenia drzew w lesie przy ul. Szymanowskiego, wzięła udział młodzież z Zespołu Szkół „Filomata”.
Ponad trzydziestoosobowa grupa została wyposażona w niezbędne narzędzia oraz 1500 sadzonek sosny czarnej i dębu szypułkowego, którymi – pod okiem pracowników MZUK – zalesiali teren o powierzchni 3 tys. m2. – Dla uczniów z „Filomaty” sadzenie nowego lasu było nie tylko ekologicznym doświadczeniem, ale i świetną zabawą. Poważne przedsięwzięcie nabrało piknikowej atmosfery. Już teraz zapraszamy młodzież z innych szkół do wzięcia udziału przyszłorocznej akcji sadzenia drzewek – zachęca Iwona Kokowicz, rzecznik prasowy MZUK. (bom)
Informacje: Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy ZDM, tel. 32/270-65-05, Iwona Kokowicz, rzecznik prasowy MZUK, tel. 32/335-04-24

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking