Elektryczna nie gazowa

Ajouté: 08.02.2021 / Section:
Przy Mostku Zakochanych stanie  stylizowana latarnia. Przy Mostku Zakochanych stanie stylizowana latarnia (fot. UM Gliwice)

Zabytkowy mostek nad Kłodnicą oświetli w tym roku stylizowana latarnia. Będzie nawiązywać do przeszłości Gliwic i dodawać uroku miejscu, w którym spotykają się zakochani. 

Mostek w ciągu ul. Generała Berbeckiego znajduje się w cennej architektonicznie części śródmieścia. Zachowało się tu wiele przedwojennych budowli o walorach historycznych, dlatego miasto stara się podkreślać wyjątkowy charakter tego obszaru. Jednym ze sposobów jest nawiązywanie do dawnego oświetlenia.  

Stylizowane latarnie można spotkać np. na Starówce czy na ul. Zwycięstwa. Tym razem postanowiono odtworzyć latarnię przy Mostku Zakochanych (od ul. Wybrzeże Wojska Polskiego). Prace już się rozpoczęły. Stary słup, który stał tu jeszcze niedawno, zdemontowano i – jak to w przypadku wiekowych obiektów czasami bywa – natrafiono na niespodziankę.

Okazało się, że wbrew powszechnym opiniom, nie była to latarnia gazowa, ale latarnia zasilana prądem elektrycznym. Takie informacje przekazał miastu wykonawca robót po obejrzeniu wszystkich elementów konstrukcji. Wewnętrzna instalacja mogła jego zdaniem powstać w latach dwudziestych lub trzydziestych XX wieku. Natomiast mechanizm, który miał być zaworem gazowym, był prawdopodobnie podnośnikiem linowym do wciągania flagi lub innego elementu.

Stan techniczny poszczególnych części latarni okazał się bardzo zły – niektórych elementów brakuje, inne są spękane czy skorodowane. Historia będzie mieć jednak szczęśliwy finał. Miasto odtworzy dawną latarnię elektryczną. Nowy słup wraz z oprawą oświetleniową będzie podobny do poprzedniego i stylizowany na przedwojenny. Szczegóły zostaną zaopiniowane przez miejskiego konserwatora zabytków. Do oświetlenia mają być wykorzystane diody ledowe dające barwę ciepłą, nawiązującą do starych latarni i masterplanu oświetleniowego dla tej części Gliwic.

Zadanie wykonuje gliwicka firma ZPWIE Marek Brodala, a efekt powinniśmy zobaczyć we wrześniu.

Elementy starej latarni są bardzo zniszczone
Elementy starej latarni są bardzo zniszczone (fot. materiały wykonawcy)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking