Aktualności | Akcja taka – dom na zimę dla starszaka

Akcja taka – dom na zimę dla starszaka

Akcja taka – dom na zimę dla starszaka

Publié: 22.11.2021 / Section: Miasto 

W Schronisku dla Zwierząt przy ul. Wschodniej mieszka około 30 starszych psów. Dla wielu z nich nadchodząca zima będzie kolejną spędzoną w schronisku, a być może ostatnią. Zima dla starszych psów jest szczególnie smutna, dlatego gliwickie schronisko organizuje akcję „Dom na zimę dla starszaka”. Możecie przezimować leciwego psiaka, a kto wie, może nawiąże się między Wami tak silna więź, że już nie będziecie chcieli go oddać do schroniska. Warto spróbować i psa przezimować!

Zimowanie starszaka to tzw. adopcja tymczasowa – formalnie opiekunem nadal pozostaje schronisko, które zapewnia wyprawkę i pomoc weterynaryjną, pies zmienia tylko miejsce zamieszkania.

Starsze psy są cichsze, spokojniejsze i chyba już pogodzone z tym, że uwaga odwiedzających schronisko kieruje się na psy młode, które radośnie skaczą, piszczą i szczekają, chcąc zwrócić na siebie uwagę potencjalnego nowego opiekuna. Starsze psy takie nie są, może już nie mają na to siły, a może straciły nadzieję, bo być może czują, że do adopcji najprawdopodobniej pójdą psy młodsze, ładniejsze. A przecież starsze psy nie mają wielkich wymagań. Już się wyszalały, nie domagają się długich spacerów, nie zniszczą i nie pogryzą kolejnych butów czy kabla ładowarki, nie będą się domagać nieskończonych zabaw i szaleństw. To, czego potrzebują to własny kącik u człowieka, miska jedzenia, dobre serce, miłość, opieka ukochanego opiekuna i jego czuła dłoń. Bardzo zachęcamy do adopcji tymczasowej naszych starszaków, choć oczywiście marzymy, by dom na zimę stał się domem na resztę psiego życia – mówi Barbara Malinowska, kierownik Schroniska dla Zwierząt w Gliwicach.

Każdego roku do gliwickiego schroniska trafia około 1000 zwierząt.

Na szczęście niemal tyle samo zwierząt zostaje odebranych przez właścicieli lub znajduje nowych opiekunów. Znacznie przyczyniają się do tego liczne akcje podejmowane przez pracowników i wolontariuszy schroniska, jak właśnie „Dom na zimę dla starszaka”. Na facebookowym profilu schroniska i na profilach wolontariuszy systematycznie umieszczane są informacje o zagubionych czy znalezionych zwierzętach. Dzięki temu właściciele często odnajdują się nawet w ciągu doby. Dobrze znana gliwiczanom  jest też akcja „Wystawa kotów nierasowych” w Palmiarni czy „Bieg na 6 łap”, organizowany raz w miesiącu i cieszący się ogromną popularnością. W każdym spacerze bierze udział ponad  sto osób chętnych do przebieżki z podopiecznymi schroniska. Ta skuteczna forma poznawania się ludzi z psami często owocuje nawiązaniem przyjaźni i adopcją. Gliwickie schronisko organizuje także inne akcje, m.in. tzw. domy tymczasowe dla kotów i szczeniąt.

W gliwickim schronisku przy ul. Wschodniej mieszka obecnie ok. 80 psów i 150 kotów.

Więcej informacji na temat działalności gliwickiego schroniska dla zwierząt oraz procedury adopcyjnej można znaleźć na stronie internetowej www.schronisko.gliwice.pl. Zdjęcia zwierząt do adopcji, wraz z opisem ich upodobań, można znaleźć w zakładce „Zwierzęta do adopcji”. Osoby zainteresowane przezimowaniem starszaka mogą kontaktować się ze schroniskiem pod numerem telefonu: 885-635-577. (mf)