Gliwice na trasie Elżbiety Dzikowskiej

Hinzugefügt: 05.05.2022 / Bereich:
Elżbieta Dzikowska fot. D. Nita-Garbiec / UM Gliwice

Znana podróżniczka odwiedziła nasze miasto. Elżbieta Dzikowska zbiera w Gliwicach materiały do kolejnej książki z cyklu „Polska znana i mniej znana”. Spotkała się też z prezydentem Adamem Neumannem. W rozmowie z „Miejskim Serwisem Informacyjnym – Gliwice” podróżniczka zdradziła, jakie zabytki przyciągnęły ją tym razem do naszego miasta, a także… gdzie nigdy nie była.

Co Pani robi w Gliwicach?

W Gliwicach jestem nie pierwszy raz. Pisałam o tym mieście już w I tomie „Polski znanej i mniej znanej”. Tym razem przygotowuję specjalny rozdział do VIII tomu mojej książki. Koncentruję się na architekturze drewnianej. Głównie są to kościoły. W Gliwicach warte odwiedzenia są świątynie św. Jerzego i Wniebowzięcia NMP.

W naszym mieście można było zobaczyć już dwie plenerowe wystawy Pani fotografii. W ubiegłym roku prezentowana była ekspozycja „Uśmiech świata”.

A w tym roku wystawa pokazująca oblicza piękna w różnych kulturach. Czyli co robią kobiety, żeby się podobać. A robią wiele, na całym świecie (śmiech).

Jak te wystawy powstawały? Czy przeglądając zdjęcia z wielu Pani podróży, pomyślała Pani, że można je w ten sposób ułożyć, czy raczej przez te wszystkie lata miała Pani jakieś swoje motywy przewodnie, tematy, które szczególnie lubiła Pani fotografować?

Zdecydowanie ta druga opcja. Zarówno „Uśmiech świata”, jak i „Biżuteria świata” [inna wystawa Elżbiety Dzikowskiej – dop. red.] i „Różne oblicza piękna” powstawały „na wybrany temat”. Miałam te tematy w głowie i podczas swoich podróży uzupełniałam materiał zdjęciowy. Te wystawy tworzyłam zresztą przez wiele lat. W trudnym czasie COVID-u, kiedy nie można było się spotykać w zamkniętych pomieszczeniach, zdjęcia przydały się do przygotowania ekspozycji plenerowych.

Wiosna w pełni i zaczął się sezon wycieczkowy. Co poleca Pani gliwiczanom na krótkie wypady?

Zdecydowanie warto pojechać Szlakiem Architektury Drewnianej. Przez Gliwice przebiega jego ciekawy wariant – Gliwicka Pętla. W sąsiednim województwie opolskim jest natomiast interesujący Szlak Polichromii Brzeskich. Szczególnie polecam miejscowość Małujowice z przepięknym kościołem.

Odwiedziła Pani już tyle krajów, że zastanawiam się, czy Elżbieta Dzikowska ma jeszcze jakąś swoją listę „miejsc do zobaczenia”.

Oczywiście! Nigdy na przykład nie byłam w Albanii ani Danii. Zawsze mi się wydawało, że to tak blisko, a nadal tam nie dotarłam. Byłam bardzo daleko – w Peru na przykład 13 razy, a moja ostatnia wielka wyprawa to była Papua-Nowa Gwinea – a te bliskie cele mam odłożone „na później”. Kto wie, może w tym roku uda mi się to nadrobić?

zdjęcie na ściance
Elżbieta Dzikowska, prezydent Adam Neumann i ekipa przyjaciół podróżniczki, z którymi m.in. zbiera materiały do „Polski znanej i nieznanej” (fot. D. Nita-Garbiec / UM Gliwice)
Adam Neumann i Elżbeita Dzikowska w czasie rozmowy
fot. D. Nita-Garbiec / UM Gliwice
zdjęcie na ściance
Adam Neumann i Elżbeita Dzikowska w czasie rozmowy

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking