Aleksander Nowak kandydatem na Koryfeusza Muzyki Polskiej

Hinzugefügt: 13.10.2021 / Bereich:
męzczyzna w niebieskiej koszuli Aleksander Nowak (fot. B. Barczyk / PWM)

Gliwicki kompozytor ma szansę na tytuł w kategorii Osobowość roku. Aleksander Nowak został doceniony za prawykonania jego muzyki w sezonie artystycznym 2020/2021.

Nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej są przyznawane przez środowisko muzyczne najwybitniejszym twórcom muzyki polskiej. Organizatorem tego prestiżowego konkursu jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Wyniki konkursu Koryfeusz Muzyki Polskiej zostaną ogłoszone 14 listopada. Warto pamiętać, że w 2020 roku Aleksander Nowak został uhonorowany Koryfeuszem Muzyki Polskiej w kategorii Wydarzenie roku – za premierę opery „Drach”. Dzieło Aleksandra Nowaka zostało wykonane podczas Festiwalu Auksodrone.

Aleksander Nowak jest w tym roku kandydatem do wyróżnienia ze względu na bardzo udany sezon artystyczny. Jury zwróciło szczególną uwagę na prawykonanie utworu „lo firgai. Maska” przez Klangforum Wien i Agatę Zubel w Wiedniu. Jest to monodram na sopran i kameralny zespół instrumentalny. Aleksander Nowak skomponował ten utwór w 2021 roku.

Aleksander Nowak to jeden z najważniejszych współczesnych kompozytorów polskich. W 2021 roku zdobył Nagrodę Muzyczną „Fryderyk” za operę „Ahat-il. Siostra bogów" z librettem Olgi Tokarczuk. Gliwicki kompozytor zatriumfował w kategorii „Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa”. W tym samym roku został uhonorowany także nagrodą Związku Kompozytorów Polskich za wybitne osiągnięcia.

Aleksander Nowak urodził się w Gliwicach, w naszym mieście rozpoczął także edukację muzyczną w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. L. Różyckiego. Studiował kompozycję na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz uniwersytecie w Louisville w Stanach Zjednoczonych. Obecnie dr hab. Aleksander Nowak jest kierownikiem Katedry Kompozycji i Teorii Muzyki AM im. K. Szymanowskiego w Katowicach i prezesem katowickiego oddziału Związku Kompozytorów Polskich.

Kompozytor jest autorem kilkudziesięciu utworów instrumentalnych i wokalno-instrumentalnych. W 2007 roku Prezydent Miasta Gliwice przyznał mu nagrodę w dziedzinie kultury, a w 2013 roku Muzeum w Gliwicach – Czytelnia Sztuki zamówiło u Nowaka utwór „Dziennik zapełniony w połowie”, któremu towarzyszyła publikacja książkowa. Kompozycje Nowaka są wykonywane na najważniejszych scenach w Polsce, z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie na czele.

Wkrótce, 5 listopada,  w ramach Festiwalu Auksodrone w Tychach odbędzie się prawykonanie utworu „Pokora. Dramma per musica”. To kolejna już współpraca artystyczna Aleksandra Nowaka ze związanym z Gliwicami powieściopisarzem Szczepanem Twardochem. A 20 listopada w ramach 9. Festiwalu Prawykonań na scenie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach swoje prawykonanie będzie miał kolejny utwór Aleksandra Nowaka – „Hevel” na kameralny chór mieszany. (mm)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking