Sukces w locie!

Hinzugefügt: 13.07.2021 / Bereich:
studenci z High Flyers fot. materiały prasowe Politechniki Śląskiej

Studenci z politechnicznego Koła Naukowego High Flyers z Gliwic zwyciężyli w zawodach Droniada 2021. Wygrali dwie konkurencje, a w trzeciej stanęli na drugim stopniu podium. Reprezentacja Politechniki Śląskiej odnotowała także jeszcze jeden historyczny sukces. Drużyna otrzymała nagrodę główną i nagrody specjalne o łącznej wartości 25 tys. zł, a także specjalistyczną aparaturę do sterowania dronami.

Tegoroczna edycja Droniady obejmowała trzy konkurencje: prezentację bezzałogowego systemu latającego, identyfikację obszarów zajętych przez patogeny chorób roślin („Trzy kolory”) oraz wykrycie w sadzie parcha i mączniaka jabłoni wraz z ich precyzyjnym opryskiem środkami ochrony roślin, symulowanym przez kulki paintballowe („Drzewo życia”). High Flyersi zwyciężyli w drugiej i trzeciej kategorii, wykonując – po raz pierwszy w dziejach Droniady! – skuteczną misję w nasilającym się deszczu.

W trakcie jednej z konkurencji zaczęło padać. Na początku była to lekka mżawka, potem mocny deszcz, mimo to nasz system był w stanie kontynuować misję bez żadnego pośpiechu, co zrobiło ogromne wrażenie na jury. Pierwszy raz przetestowany został punkt regulaminu, mówiący o tym, że dron musi być wodoodporny! – podkreśla Jacek Grzybowski, przewodniczący Koła High Flyers.

Za prezentację bezzałogowego systemu latającego studenci z Gliwic zajęli drugie miejsce. – Do konkursu przygotowywaliśmy się od zimy. Z powodu pandemii na początku zajmowaliśmy się tylko oprogramowaniem, spotykaliśmy się zdalnie raz w tygodniu. Wraz ze zbliżającym się terminem zawodów ilość pracy znacznie wzrosła. Nie obyło się bez zmiany paru rozwiązań oraz dopisywania kodu na ostatni moment, ale udało się wszystko zbudować i przetestować na czas. W tym roku konkurencja bardzo nas zmotywowała. Na pewno zespół dobrze będzie wspominać ten wyjazd – dodaje Grzybowski.

Do Droniady 2021 zgłoszono 11 drużyn z całej Polski, m.in. z Warszawy, Łodzi, Krakowa i Poznania. W klasyfikacji generalnej zespół Politechniki Śląskiej zdobył 78 punktów. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna Politechniki Wrocławskiej, która uzyskała 67 punktów, a na trzecim przedstawiciele AGH, którym przyznano 43 punkty.

Prace badawcze, w które angażowani są obecnie studenci ze Studenckiego Koła Naukowego High Flyers, skupiają się na umiejętnym i inteligentnym przetworzeniu informacji, pozyskiwanej za pomocą drona. Często mówimy o lotach autonomicznych, za którymi stoi sztuczna inteligencja, algorytmika, uczenie maszynowe, big data, czy też obliczenia wykonywane w chmurze. I właśnie takie zawody jak Droniada, bazujące na realnych, życiowych sytuacjach, stymulują działalność badawczą studentów w tym kierunku, dając przy okazji możliwość sprawdzenia swoich sił w kraju i zaprezentowania się przed potencjami pracodawcami czy inwestorami – komentuje dr hab. inż. Roman Czyba, prof. PŚ i opiekun High Flyersów. – Już teraz obserwujemy duże zapotrzebowanie ze strony rynku dronowego na wykwalifikowane kadry z obszaru projektowania i eksploatacji platform bezzałogowych. Dowodem na to jest powstały na terenie  Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów. Politechnika Śląska stara się temu wyjść naprzeciw, otwierając nowy kierunek studiów o nazwie Inżynieria Lotnicza i Kosmiczna. Jego studenci będą kształceni m.in. w zakresie projektowania i obsługi statków bezzałogowych – mówi prof. Czyba.

Jakie są dalsze plany High Flyersów? Ponieważ apetyt rośnie w miarę jedzenia, chcą wystartować także poza Polską. – Chcielibyśmy wziąć udział w międzynarodowych zawodach w Australii, w których uczestniczą wszystkie znaczące uczelnie z całego świata – zdradzają członkowie koła.

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking