Palmy w mieście - w oczekiwaniu na lato

Hinzugefügt: 02.06.2021 / Bereich:
palmy przy ul. Akademickiej Palmy przy ul. Akademickiej. Fot. M. Foltyn/UM Gliwice

Gdy na gliwickich skwerach, placach i w parkach  pojawiają się  palmy, to znak, że lato zbliża się wielkimi krokami. Nie inaczej jest i tym razem – z Palmiarni Miejskiej w miasto wyszło 20 feniksów kanaryjskich, które - w oczekiwaniu na upały i wakacje  - można podziwiać w różnych miejscach Gliwic. Palmy będą nam towarzyszyć przez całe lato.

Feniks kanaryjski zwany jest też palmą królewską. Pochodzi z zachodniego wybrzeża Afryki, najprawdopodobniej z Wysp Kanaryjskich. Te gliwickie mają około 5 m wysokości i ważą około 1,5 tony. Okazałe piękności można podziwiać  m.in. w parku Chopina, na placu Piłsudskiego, przy ul. Akademickiej przy Politechnice Śląskiej, na terenie Kąpieliska Leśnego i przy Sądzie.
Ponad 20 pięknych feniksów kanaryjskich zdobi nasze miasto. To „dzieci” feniksów kanaryjskich, które przyjechały do Gliwic na wystawę roślin egzotycznych w 1924 r. Zostały w naszym mieście i dały początek Palmiarni Miejskiej. Około 70 lat temu jeden z ogrodników wysiał ich nasiona i dzięki temu posiadamy dziś ponad dwadzieścia pięknych okazów – mówi Marek Bytnar, kierownik Palmiarni.
Dekorowanie parków i skwerów palmami to już gliwicka tradycja – pierwsze wystawy roślin egzotycznych były organizowane wzdłuż dzisiejszej alei Przyjaźni już ponad 100 lat temu! (mf)

 

palmy przy Politechnice
Palmy przy Politechnice Śląskiej. Fot. M. Foltyn/UM Gliwice
plac Piłsudskiego
Palmy na placu Piłsudskiego. Fot. M.Foltyn/UM Gliwice
Rowery miejskie na tle palm
Fot. M.Foltyn/UM Gliwice
palmy przy Palmiarni
Fot. M.Foltyn/UM Gliwice
palmy przy Palmiarni 2
Fot. M.Foltyn/UM Gliwice
palmy przy Politechnice
plac Piłsudskiego
Rowery miejskie na tle palm
palmy przy Palmiarni
palmy przy Palmiarni 2

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking