Aktualności | Z deszczu pod zraszacze

Z deszczu pod zraszacze

Z deszczu pod zraszacze

Veröffentlicht: 04.08.2011 / Abschnitt: Miasto  Życie i styl  Sport 

Na nowym miejskim stadionie piłkarskim przy ul. Okrzei w Gliwicach działa już praktycznie wszystko.

Jeszcze przed lipcowym załamaniem pogody ekipy generalnego wykonawcy, firmy Polimex-Mostostal, sprawdzały m.in. funkcjonowanie systemu nawadniającego murawę, telebimów, oświetlenia czy nagłośnienia. Miejska arena futbolowa przy ul. Okrzei jest w zasadzie gotowa. Roboty budowlane znajdują się w końcowej fazie.
Obecnie brakuje jeszcze niewielkiej połaci dachu w jednym z narożników obiektu. Montaż tych elementów przesunął się w czasie z powodu niesprzyjającej pogody. Kiedy Polimex-Mostostal zamknie ten etap, ekipa budowlana przystąpi do kolejnej części prac. Zadaszenie będzie wówczas m.in. uszczelniane – informuje Zdzisław Węgrzyn z Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miejskiego w Gliwicach.
Przypomnijmy, że pod dachem stadionu zasiądzie na trybunach co najmniej 10 tysięcy kibiców. W razie potrzeby będzie możliwość powiększenia widowni o kolejne 5 tysięcy miejsc. 40 przeznaczonych zostanie dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. – Jesienią wszyscy entuzjaści futbolu obejrzą na nowym obiekcie piłkarskim mecze rewanżowe Piasta Gliwice – deklarują na stronie www.piast.gliwice.pl przedstawiciele klubu.
Jeszcze w lipcu na miejskim stadionie przeprowadzono pomiary wszystkich instalacji (m.in. elektrycznej, nisko prądowej, wodno-kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, podgrzewania murawy czy tryskaczy nawadniających główne boisko o wymiarach 105 m x 68 m, zgodnych z wytycznymi UEFA). – Zdarzały się drobne zacięcia, ale generalnie wszystko jest OK – zdradza Ryszard Borowski, kierownik budowy reprezentujący Polimex-Mostostal. Bez zarzutu działają telebimy oraz reflektory o natężeniu ponad 2000 luksów, które oświetlą boisko na potrzeby trans¬misji telewizyjnych w wysokiej rozdziel-czości (HD).
Po murawie można już biegać. Trawa ma ponad miesiąc i jest silnie zakorzeniona. Stoją też bramki, sprawiając wrażenie, że dosłownie za moment rozpocznie się mecz. Przed dwoma tygodniami ta iluzja była jeszcze silniejsza – z boiskiem, szatniami i całym obiektem zapoznawał się bowiem pierwszy zespół Piasta uczestniczący w sesji zdjęciowej dla mediów. Duże wrażenie zrobił wówczas na zwiedzających trzykondygnacyjny budynek klubowy wykańczany w środku w standardzie „pod klucz”.
W obiekcie tym znalazły się m.in. pomieszczenia dla zawodników z podziałem na gospodarzy i gości, sale dla trenerów, sędziów, delegata i obserwatora UEFA/PZPN, pokój do badań dopingu, pomieszczenia do rozgrzewki zawodników oraz zaplecze biurowe. Stadionowa loża dla VIP-ów i honorowych gości (tzw. hospitality umiejscowione na II piętrze) pomieści 192 osoby. Przewidziano także strefę dla mediów z 60 miejscami dla komentatorów i prasy. W budynku zadbano również o zaplecze gastronomiczne i techniczne (II piętro), pomieszczenia dla policji, zaplecze kontrolne, pokój dla spikera oraz zaplecze dla straży pożarnej (antresola).
Jesienią stadion powinien być wyposa¬żony w nowoczesny system monitoringu i identyfikacji kibica. – Zapewni on bezpieczeństwo meczów i imprez organizowanych na miejskim obiekcie. Jego realizacja zajmie jednak trochę czasu – przyznaje Zdzisław Węgrzyn z Wydziału Inwestycji i Remontów UM. Postępy prac przy montażu instalacji monitoringu będzie można śledzić online na www.stadion.gliwice.eu (zdjęcia w zakładce „kamera live” odświeżane są co minutę). (kik)