Dzień bez Śmiecenia

Hinzugefügt: 11.05.2021 / Bereich:
baner

11 maja obchodzimy Dzień bez Śmiecenia. Bądźmy świadomi ekologicznie – ograniczajmy ilość śmieci, segregujmy odpady, bądźmy w porządku wobec środowiska i wobec siebie nawzajem.

Statystycznie każdy Polak w ciągu roku produkuje około 160 kg odpadów. Opony i styropian rozkładają się 500 lat, aluminiowa puszka 350 lat, a karton po mleku 5 lat. Trzyosobowa rodzina zużywa rocznie 1500 torebek foliowych. To oznacza, że statystycznie każdy z nas codziennie wyrzuca do kosza co najmniej jedną jednorazówkę uprzednio korzystając z niej zaledwie 12 minut. Rocznie na całym świecie zużywa się od 500 miliardów do biliona plastikowych toreb, czyli w każdej minucie od jednego do dwóch milionów. Co minutę do morza trafia tyle plastiku, ile mieści się w jednej śmieciarce. W tym samym czasie na całym świecie sprzedaje się ponad milion plastikowych butelek. To 20 tysięcy na sekundę. Drobinki plastiku znajdują się w powietrzu, wodzie, glebie, organizmach zwierząt i ludzi.

Dane są przerażające! Możemy jednak świadomie być bardziej odpowiedzialni.

Nie wyrzucajmy odpadów byle gdzie, nie wywoźmy do lasu, segregujmy wrzucając do odpowiednich, oznaczonych różnymi kolorami pojemników (zielony – szkło; żółty – plastik, metal, tworzywa sztuczne; niebieski – papier; brązowy – odpady biodegradowalne, czyli wszystko, co z ziemi wyrosło; czarny – zmieszane, czyli takie, które nie pasują do innych pojemników) – to naprawdę bardzo proste! Kupujmy rozsądnie, z umiarem a na zakupy zabierajmy bawełnianą torbę wielokrotnego użytku, rezygnując tym samym z jednorazowych torebek. To leży w naszym wspólnym interesie i interesie przyszłych pokoleń.
W Gliwicach przy ul. Rybnickiej 199B ziała Przedsiębiorstwo Zagospodarowania Odpadów z  Punktem Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, w którym bezpłatnie można oddać odpady wielkogabarytowe, np. stare meble czy opony, odpady budowlane, chemikalia i  elektrośmieci. Działa też punkt Drugie Życie Rzeczy, w którym można pozostawić rzeczy, których już nie potrzebujemy, a mogą się przydać komuś innemu, np.  rower z którego dziecko wyrosło. Warto o tym pamiętać – podarujmy rzeczom drugie życie i przy okazji sprawmy komuś radość. W Gliwicach co tydzień odbywają się też zbiórki elektrośmieci prowadzone w różnych dzielnicach miasta, by umożliwić mieszkańcom pozbycie się niebezpiecznych odpadów elektrycznych i elektronicznych. Przypominamy, że najbliższa zbiórka elektrośmieci odbędzie się w sobotę, 15 maja, w godz. od 10.00 do 12.00 na Sikorniku, przy ul. Pliszki (parking przy kościele), a w godz. od 12.30 do 14.30 w Starych Gliwicach, przy ul. Szafirowej,(parking SM za biedronką). Pełny harmonogram zbiórek znajduje się na stronie segreguj.gliwice.eu w zakładce Harmonogram.
Aby dowiedzieć się więcej na temat Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, Drugiego Życia Rzeczy oraz ciekawostek dotyczących segregacji odpadów, zapraszamy do odwiedzin strony internetowej PZO: www.pzogliwice.pl. (mf)

 

plakat
plakat2
plakat
plakat2

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking