Trzymamy kciuki za futsalistów!

Hinzugefügt: 26.04.2021 / Bereich:
Spotkani reprezentacji futsalu z kierownictwem Miasta Fot. D.Nita-Garbiec/UM Gliwice

Prezydent Gliwic Adam Neumann 23 kwietnia spotkał się ze związanymi z naszym miastem członkami sztabu trenerskiego i medycznego reprezentacji Polski w futsalu. Złożył na ich ręce serdeczne gratulacje z okazji awansu drużyny na Mistrzostwa Europy,  które odbędą się na przełomie stycznia i lutego 2022 r. w Holandii. W spotkaniu wzięła udział również Ewa Weber, zastępca prezydenta Gliwic.

Przez wielu fanów sportu Gliwice uznawane są za kolebkę futsalu w Polsce. To właśnie w naszym mieście pod koniec lat 80-tych XX w. organizowane były pierwsze rozgrywki w tej dyscyplinie, które kontynuowane są do dziś. W rozgrywkach tych występuje ponad 50 amatorskich drużyn. Zawodowe zespoły z Gliwic występują w ogólnopolskich rozgrywkach polskiej ligi futsalu od początku jej istnienia. Gliwiccy futsaliści pięciokrotnie sięgali po mistrzostwo i dwukrotnie po wicemistrzostwo Polski, a w ostatnich latach dwukrotnie awansowali do finału Halowego Pucharu Polski.
Nasze kluby zrzeszają około 150 zawodników wyczynowo uprawiających futsal w różnych kategoriach wiekowych, a zajęcia dla młodych adeptów halowej odmiany piłki nożnej prowadzone są niemal we wszystkich dzielnicach naszego miasta. W obecnym sezonie aż dwa gliwickie kluby występują w futsalowej Ekstraklasie - Piast Gliwice, który ma w tym sezonie duże szanse na wywalczenie tytułu Wicemistrza Polski oraz P.A. Nova Gliwice. O awans do futsalowej elity walczy w I lidze KS Sośnica Gliwice. Z wiedzy i doświadczenia gliwickich futsalistów z powodzeniem korzysta drużyna reprezentacji Polski w futsalu.

23 kwietnia w Urzędzie Miejskim prezydent Adam Neumann oraz zastępca prezydenta Ewa Weber spotkali się ze związanymi z naszym miastem członkami sztabu trenerskiego i medycznego Reprezentacji, przekazując na ich ręce list gratulacyjny dla całej drużyny.

„Serdeczne gratulacje z okazji wywalczenia awansu na UEFA Futsal Euro 2020. Serdecznie gratuluję zawodnikom, trenerom oraz wszystkim członkom sztabu Reprezentacji Polski, którzy przyczynili się do tego wspaniałego sukcesu. Szczególne gratulacje składam gliwiczanom, którzy stanowią filar futsalowej Reprezentacji Polski. Państwa wysiłek i serce wkładane w codzienną pracę owocują zauważalnymi sukcesami Kadry Narodowej i są niewątpliwym powodem do dumy dla Państwa oraz Miasta Gliwice. Wszystkim reprezentantom życzę kolejnych sukcesów sportowych i osobistych oraz medalu na przyszłorocznych Mistrzostwach Europy”, pisał w liście gratulacyjnym prezydent Adam Neumann.
W spotkaniu, którego inicjatorem był Tomasz Kulczycki, członek Komisji Futsalu i Piłki Plażowej PZPN, udział wzięli:
Błażej Korczyński, pierwszy trener Reprezentacji Polski, który na tym stanowisku pracuje od 2017 r. Pracował również jako trener drużyn klubowych, w tym do niedawna jako pierwszy trener gliwickiej drużyny P.A. Nova Gliwice.
Sebastian Wiewióra, asystent trenera Reprezentacji Polski, od lat związany z Gliwicami
i gliwickim futsalem. W swojej karierze trenerskiej pracował m.in. z drużynami Tango GAF Nova Gliwice, Nbit Gliwice, Piast Gliwice oraz P.A. Nova Gliwice.
Krzysztof Stasiak, analityk Reprezentacji Polski, były zawodnik m.in. klubu P.A. Nova Gliwice.

Joachim Faber, fizjoterapeuta Reprezentacji Polski, który od lat związany jest z tą dyscypliną sportu. Swoją prace w reprezentacji łączy również z funkcją fizjoterapeuty w ekstraklasowym zespole P.A. Nova Gliwice.
Mirosław Dąbal, lekarz reprezentacji Polski. Ze sportem związany od ponad 20 lat, m.in. jako lekarz seniorskich i młodzieżowych kadr narodowych w futsalu i piłce nożnej kobiet.
Na spotkaniu obecny był również Tomasz Kulczycki, członek komisji futsalu i piłki plażowej w Polskim Związku Piłki Nożnej.
Wkład w awans na Mistrzostwa Europy mieli również związani z Gliwicami zawodnicy:

Tomasz Lutecki, rozgrywający i jeden z filarów reprezentacji Polski, przez lata związany z gliwickimi klubami (GAF Gliwice oraz GSF Gliwice), a obecnie zawodnik ekstraklasowego zespołu Constractu Lubawa.
Dominik Solecki, pochodzący z wielkopolski zawodnik futsalowego Piasta Gliwice, wielokrotny reprezentant Polski.
Gliwice są kolebką piłki halowej i cieszymy się, że jesteśmy związani z tym miastem. Wiążemy spore nadzieje z najbliższymi Mistrzostwami Europy – idziemy po coś więcej niż przygodę. Po Mistrzostwach Europy w Słowenii w 2018 r. jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia i zamierzamy z nich skorzystać – mówił podczas spotkania Błażej Korczyński, trener Reprezentacji Polski w futsalu.

Mistrzostwa Europy w futsalu odbędą się na przełomie stycznia i lutego 2022 r. w Holandii. Trzymamy kciuki za naszą drużynę! (mf)

 

 

Spotkanie w UM. Na zdjęciu Adam Neumann, Ewa Weber i  członkowie sztabu trenerskiego i medycznego reprezentacji Polski w futsalu
Fot. D.Nita-Garbiec/UM Gliwice

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking