GTK mistrzem Polski do lat 19!

Hinzugefügt: 15.03.2021 / Bereich:
GTK w  akcji fot. GTK

GTK Gliwice po raz pierwszy w historii zdobyło tytuł najlepszej drużyny w kraju w koszykówce młodzieżowej. Podopieczni Andrzeja Bartosza w finale turnieju pokonali Exact Systems Śląsk Wrocław 62:56. Najlepszym zawodnikiem turnieju wybrany został rozgrywający GTK, Aleksander Wiśniewski. W meczu o 3. miejsce Asseco Arka Gdynia ograło WKK Wrocław 87:58.

Spotkanie finałowe zaczęło się lepiej dla gospodarzy. GTK skutecznie zacieśniało strefę podkoszową, a w ataku bazowało na indywidualnych akcjach. Kiedy z dystansu trafił Aleksander Wiśniewski, a dwie skuteczne akcje pod koszem przeprowadził Mikołaj Adamczak, gliwiczanie prowadzili już 9:2. Podrażniony Śląsk rzucił się do odrabiania strat i po „trójce” Kacpra Gordona oraz dwóch celnych rzutach wolnych Kacpra Marchewki doprowadził do wyrównania. Po chwili za sprawą Kamila Białachowskiego wyszedł nawet na prowadzenie, ale Dawid Pachowicz do spółki z Wiśniewskim doprowadzili do ponownej przewagi miejscowych (16:13). Kiedy raz jeszcze skuteczną akcję jeden na jeden przeprowadził Adamczak, GTK po pierwszych 10 minutach prowadziło 20:17.

Od początku drugiej odsłony zespół Andrzeja Bartosza kontrolował sytuację na parkiecie. Po skutecznym wejściu pod kosz Wiśniewskiego było już 24:17. Śląsk zbliżył się na chwilę po dwóch skutecznych akcjach Wojciecha Siembigi, ale gliwiczanie mieli odpowiedź w postaci dobrej dyspozycji Adamczaka i Bartosza Chodukiewicza (30:23). Kiedy ten ostatni przymierzył z dystansu, było już 33:25. Trener Jacek Krzykała poprosił o przerwę na żądanie, a po niej po skutecznym wejściu Mikołaja Stycznia i „trójce” Macieja Garwola było już tylko 35:32. Ostatnie słowo w tej kwarcie należało do Adamczaka i gliwiczanie mieli po 20 min gry przewagę pięciu punktów (37:32).

Po wznowieniu gry Śląsk cały czas był blisko rywala, ale gliwiczanie utrzymywali prowadzenie. Po trafieniu zza łuku Garwola było tylko 40:37, ale odpowiedź GTK była piorunująca. Najpierw punkty zdobył Norbert Maciejak, kolejną akcję wykończył Adamczak, a z rogu boiska trafił Dawid Pachowicz (47:37). Goście próbowali odrabiać straty za sprawą Gordona i Stycznia, ale wyniku „pilnował” Wiśniewski (52:42). Jednak jeszcze przed końcem trzeciej części gry akcję pod koszem wykończył Białachowski, a chwilę później w jego ślady poszedł Marchewka (52:46) i to zwiastowało spore emocje w ostatniej kwarcie.

Kiedy Śląsk po udanych zagraniach Siembigi, Gordona i Stycznia doprowadził do wyniku 54:52, emocje zaczęły sięgać zenitu. Faulowany przy próbie penetracji Wiśniewski wykorzystał jednak oba rzuty wolne, a po dwóch zbiórkach w ataku akcję skończył także Adamczak. Wrocławianie wyraźnie osłabieni wczorajszą batalią w półfinale z Asseco Arką Gdynia grali już niedokładnie i choć po skutecznej akcji pod koszem Antona Azimki raz jeszcze zbliżyli się na różnicę czterech punktów (60:56), to na więcej już ich nie było stać. Zwycięstwo przypieczętował Wiśniewski, trafiając dwa rzuty wolne.

Najlepszym zawodnikiem MMP do lat 19 został wybrany Aleksander Wiśniewski. W najlepszej piątce turnieju znaleźli się: Kacper Gordon, Kacper Marchewka (obaj Śląsk), Maksymilian Wilczek (WKK), Olaf Perzanowski (Arka) i Mikołaj Adamczak (GTK).

(GTK)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking