Aktualności | Zadbaj o zdrowie

Zadbaj o zdrowie

Zadbaj o zdrowie

Veröffentlicht: 30.05.2011 / Abschnitt: Miasto  Życie i styl 

► Gliwicki samorząd wespół z Centrum Onkologii w Gliwicach, NZOZ-em „Centrum Profilaktyki Szkolnej i Promocji Zdrowia”, Gliwickim Stowarzyszeniem Amazonek oraz firmą Kar-Tel zachęcają do udziału w kampanii zdrowotnej „Od samobadania piersi do mammografii”. W ramach akcji odbędzie się m.in. otwarty, około 2-godzinny wykład dla dziewcząt i kobiet, poświęcony profilaktyce raka piersi i połączony z nauką samobadania (8 czerwca, sala 147 w gmachu Urzędu Miejskiego, I piętro, początek – godz. 9.30). Po spotkaniu będzie możliwość indywidualnej rozmowy z prelegentami! Zorganizowane zostaną również bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet w wieku 50 – 69 lat, które w ostatnich dwóch latach nie wykonywały mammografii.
10, 13 i 14 czerwca specjalny mammobus pojawi się na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Sośnicy (ul. Przedwiośnie 2). Zainteresowane panie będą mogły poddać się badaniom w godz. 10.00 – 17.00 – informuje Beata Jeżyk z Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UM. – Podobna akcja (w tych samych godzinach!) zostanie przeprowadzona w Łabędach (15, 16 i 17 czerwca na placu przy kościele pw. św. Anny, ul. Przyszowska 36) oraz na osiedlu Trynek (20, 21, 22 czerwca przy Centrum Sportowo-Rekreacyjnym Kar-Tel, ul. Jasna 31). Ponadto każda kobieta, która zgłosi się na badania, otrzyma bezpłatną wejściówkę umożliwiającą godzinne pływanie na basenie „Mewa” i weźmie udział w losowaniu atrakcyjnej nagrody rzeczowej.
Co trzeba wiedzieć o mammografii? To bezbolesne rentgenowskie badanie piersi. Jedynymi dokumentami niezbędnymi do jego przeprowadzenia są: dowód tożsamości z numerem PESEL, karta chipowa lub dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne, a także – jeśli to możliwe – zdjęcie z poprzedniej mammografii. Badanie jest bezpłatne, gdy od ostatniej mammografii finansowanej przez NFZ upłynęły pełne dwa lata. Należy jednak pamiętać, że nie mogą z niego skorzystać w ramach kampanii panie leczone z powodu rozpoznanego raka piersi!
► Szpital Miejski nr 1 w Gliwicach zachęca osoby z niewydolnością nerek do udziału w bezpłatnych badaniach i konsultacjach nefrologicznych prowadzanych w ramach Światowego Dnia Nerki. Odbędą się one 16 czerwca w przyszpitalnej Poradni Nefrologicznej (ul. Kościuszki 44, budynek naprzeciw głównego gmachu szpitala). Przed wizytą – w celu rejestracji i wyznaczenia godziny konsultacji – konieczny jest wcześniejszy kontakt z Beatą Walaszek z Poradni Nefrologicznej (tel. 32/461-32-26 lub 32/461-33-80).
To są badania przesiewowe. Stanowią efekt niedawnej konferencji zorganizowanej w naszym mieście, poświęconej przewlekłej niewydolności nerek. Jednym z jej prelegentów był prof. Andrzej Więcek, konsultant wojewódzki – mówi Ewa Więckowska, prezes Szpitala Miejskiego nr 1. Podkreśla, że badania nie dotyczą osób zdrowych. – Mogą z nich skorzystać wyłącznie ludzie cierpiący na schorzenia układu moczowego, mający wrodzone bądź nabyte problemy z nerkami i drogami moczowymi, znajdujący się przez to w grupie ryzyka przewlekłej niewydolności nerek bądź innych problemów nefrologicznych.
Warto pamiętać, że na badania należy przynieść ze sobą opis przebiegu schorzenia, przygotowany przez lekarza rodzinnego.
► Pracownia Endoskopowa niepublicznego szpitala VITO-MED przy ul. Radiowej 2 zachęca mieszkańców miasta do skorzystania z bezpłatnych badań kolonoskopowych, prowadzonych w ramach ogólnopolskiego programu wczesnego wykrywania raka jelita grubego. Lekarze zalecają ich wykonanie osobom w wieku 50 – 65 lat, potencjalnie zdrowym i nie odczuwającym żadnych dolegliwości oraz osobom powyżej 40. roku życia, u których bliskich krewnych stwierdzono raka jelita grubego lub odbytnicy.
Kolonoskopia jest badaniem niewymagającym od zainteresowanego dłuższego pobytu w szpitalu. Wystarczy umówić się na wizytę w Pracowni Endoskopowej telefonicznie (bezpośrednio − pod numerami 32/302-98-42, 602-72-72-34 lub przez centralę szpitala 32/302-98-00) bądź osobiście (od poniedziałku do piątku w godz. od 11.00 do 14.30) i w konkretnym, odpowiadającym nam terminie poddać się zabiegowi, który trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. W jego trakcie lekarz od razu usuwa polipy, z których w przyszłości może rozwinąć się rak jelita grubego. Próbki wszelkich niepokojących zmian są przekazywane do dalszej analizy histopatologicznej. Jeśli w trakcie badania zostanie wykryty nowotwór lub inne choroby, pacjent jest niemal natychmiast kierowany na dalsze specjalistyczne leczenie.
Warto ponadto wiedzieć, że szpital VITO-MED to jedyna placówka medyczna w Gliwicach i okolicy, która w ubiegłym roku przeszła pozytywnie przez sito komisji konkursowej Ministerstwa Zdrowia, kwalifikującej do realizacji „Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych, zadanie: Program badań przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego w 2010 i 2011 roku”.
► Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apeluje do gliwiczan o uczestnictwo w całorocznej akcji oddawania krwi. Honorowym krwiodawcą może być każda zdrowa osoba w wieku od 18 lat, która waży co najmniej 50 kilogramów. Konieczne jest posiadanie dokumentu tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL. W momencie oddawania krwi nie trzeba być na czczo – wskazane jest wcześniejsze spożycie lekkiego posiłku. W Gliwicach krew można oddawać codziennie w godzinach od 7.00 do 10.30 w budynku głównym Instytutu Onkologii (wejście od strony ul. Wybrzeże Armii Krajowej). Warto skorzystać również z akcji krwiodawstwa z ambulansem, organizowanych w każdy drugi i czwarty poniedziałek miesiąca w godzinach od 10.00 do 17.00 przed wejściem głównym do dworca PKP oraz w pierwszy i trzeci poniedziałek miesiąca w godz. od 12.00 do 17.00 na Placu Krakowskim. Więcej informacji znajdziemy na stronie internetowej www.rckik-katowice.com.pl. (kik)