CENTRUM 50+ nowe mieszkania w mieście

Aktualisiert: 28.04.2020 / Bereich: / pdf
TBS z zewnątrz, na pierwszym planie plenerowa siłownia fot. D. Nita-Garbiec / UM Gliwice

Miasto wraz z gliwickimi TBS-ami od lat z powodzeniem realizuje własny, korzystny dla gliwiczan program mieszkaniowy. Dzięki temu przybywa mieszkań zarówno dla rodzin o niższych dochodach, jak i dla osób średnio sytuowanych.

W ostatnim czasie ważną inwestycję zakończył ZBM II TBS. Pod adresem Warszawska 37 stanęło CENTRUM 50+, czyli pierwsze w regionie osiedle dedykowane osobom powyżej 50. roku życia. Za chwilę soczyście zielone, już teraz bezpieczne i bez barier architektonicznych, zaczyna tętnić życiem! 27 kwietnia, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, swoje klucze odebrali tam pierwsi najemcy mieszkań.

Głównym założeniem tej inwestycji było stworzenie swego rodzaju oazy dla ludzi dojrzałych poszukujących spokoju, wygody i bezpieczeństwa. Stąd lokalizacja CENTRUM 50+ w otoczeniu zieleni ogródków działkowych, blisko przystanku komunikacji miejskiej i z dogodnym połączeniem alejką z ulicami Dziewanny i Świętojańską.

- Mieszkańcy mają na wyciągnięcie ręki miejsca „dla ciała i ducha” – kompleks Radiostacji Gliwickiej, miejską pływalnię Delfin czy kościół pw. św. Bartłomieja. Warte podkreślenia jest, że w ramach osiedla zostały zaprojektowane pomieszczenia,  w których będą funkcjonować gabinety lekarskie i rehabilitacyjne. Do tego specjalnie zaprojektowany teren rekreacyjny z siłownią, alejkami oraz przestrzenie przeróżnych  aktywności na świeżym powietrzu – mówi prezydent Adam Neumann.

CENTRUM 50+ to kompleks złożony z czterech budynków o łącznej liczbie 97 mieszkań. Trzy budynki pod adresem Warszawska 37A, B i C przeznaczono na wynajem. Znalazło się w nich 59 mieszkań w standardzie „pod klucz”, 1-, 2- lub 3-pokojowych, o powierzchni od 35 m2 do 70 m2. Parter budynku A został wynajęty placówce rehabilitacyjno-medycznej.

Wszystkie mieszkania przekazane najemcom są kompletnie wykończone. Lokatorzy z części parterowej mają do dyspozycji własne tarasy, a najemcy mieszkań na pozostałych kondygnacjach – balkony o dużej powierzchni. Wyposażono je w ekrany przesuwne, które pozwolą szybko zacienić nadmiernie nasłonecznione miejsca. We wszystkich budynkach (także w czwartym – z mieszkaniami na sprzedaż i wielostanowiskowym garażem podziemnym z płatnymi miejscami postojowymi) zaprojektowane zostały szerokie korytarze i zainstalowano cichobieżne windy dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ponadto lokatorzy sami mogli zdecydować, czy w ich łazienkach ma znaleźć się wanna czy prysznic oraz czy sanitariaty wyposażyć w uchwyty dla osób z problemami w poruszaniu się.

– Naszym celem była budowa osiedla, na którym dobrze będą się czuły zarówno osoby młodsze, jak i starsze. By temu sprostać, wprowadziliśmy liczne udogodnienia i usprawnienia. Mamy nadzieję, że spodobają się mieszkańcom, zwłaszcza dojrzałym – mówi Krzysztof Kopania, prezes ZBM II TBS.

Osiedle powstało przy współudziale Miasta Gliwice, Banku Gospodarstwa Krajowego oraz partycypacji najemców. Koszt budowy to 23,6 mln zł. Więcej informacji na temat CENTRUM 50+, w tym zasad wynajmu lub zakupu mieszkań, można znaleźć na stronie www.tbs2.pl.

Mieszkanie bardzo nam się podoba, chcemy jak najszybciej się wprowadzić. Jest piękne, nowoczesne, jasne, przestronne i przede wszystkim doskonale przystosowane do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Lubimy  słońce, dlatego najbardziej podoba nam się naświetlenie mieszkania i duży taras, na którym będziemy wypoczywać i hodować rośliny. Bardzo się cieszymy, że będziemy mieli miejsce parkingowe, odpowiada nam też okolica – wszędzie jest blisko, m.in. do przedszkola i przystanków autobusowych, ale daleko do innych bloków, co zapewni nam spokój  – mówią Agnieszka i Krzysztof Biskup, najemcy 65 m2 przy ul. Warszawskiej, dokąd wraz z dwójką dzieci przeprowadzają się z ul. Agrestowej.

Dla tych gliwiczan, którzy z powodu kryterium dochodowego nie mogą skorzystać z oferty mieszkań budowanych przez TBS-y, miasto przygotowuje bardzo ciekawą ofertę wynajmu. Do 2024 r. ma powstać w sumie ok. 440 nowych mieszkań komunalnych. Są one budowane w różnych częściach miasta, w standardzie „pod klucz”.

Nowe mieszkania gminne powstają obecnie w kwartale ulic Kujawskiej, Samotnej, św. Jacka i Górnej w Ligocie Zabrskiej. W planach są kolejne – przy ul. Opolskiej oraz przy ul. Dworskiej i Zbożowej. Standard tych mieszkań – „pod klucz” – oznacza lokale w pełni wykończone i pomalowane, do których najemca może wprowadzić się właściwie natychmiast. Warunek najmu nowego mieszkania gminnego to spełnianie kryterium dochodowego, brak własnego lokum oraz odprowadzanie podatku dochodowego w Gliwicach.

nowi lokatorzy
Nowi lokatorzy przy ul. Warszawskiej. (fot. D. Nita-Garbiec / UM Gliwice)
klatka schodowa
fot. D. Nita-Garbiec / UM Gliwice
mieszkanie
fot. D. Nita-Garbiec / UM Gliwice
lokatorzy
fot. D. Nita-Garbiec / UM Gliwice
saqla gimnastyczna
fot. D. Nita-Garbiec / UM Gliwice
centrum rehabilitacyjne
fot. D. Nita-Garbiec / UM Gliwice
sala z łóżkiem
fot. D. Nita-Garbiec / UM Gliwice
nowi lokatorzy Nowi lokatorzy przy ul. Warszawskiej. (fot. D. Nita-Garbiec / UM Gliwice)
klatka schodowa fot. D. Nita-Garbiec / UM Gliwice
mieszkanie fot. D. Nita-Garbiec / UM Gliwice
lokatorzy fot. D. Nita-Garbiec / UM Gliwice
saqla gimnastyczna fot. D. Nita-Garbiec / UM Gliwice
centrum rehabilitacyjne fot. D. Nita-Garbiec / UM Gliwice
sala z łóżkiem fot. D. Nita-Garbiec / UM Gliwice

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking