KOMUNIKAT: Informacja z 19 marca 2020 r. o działaniach miasta związanych ze stanem zagrożenia epidemicznego

Aktualisiert: 08.03.2020 / Bereich: / pdf
koronawirus , sytuacja w Gliwicach, infografika

Na terenie Gliwic kwarantannie poddano 157 osób.  (stan z 19.03, godz. 12.00). Nie mamy potwierdzonych  przypadków osób zarażonych. W związku ze zgodą służb sanitarnych na upowszechnianie informacji o liczbie osób w kwarantannie i zarażonych, codziennie -  z wyjątkiem weekendu - będziemy prezentować zaktualizowane dane.

W związku z tym, że pomimo zakazu, grupy dzieci i młodzieży gromadzą się w  ogólnodostępnych miejscach rekreacyjnych, od 19.03 zamknięte zostają przyszkolne oraz ogólnodostępne kompleksy boisk i szkolne place zabaw.

Apelujemy o niekorzystanie z placów zabaw, siłowni plenerowych i podobnych obiektów w czasie zagrożenia epidemicznego. Pozostaną one otwarte, ponieważ wiele z nich nie posiada ogrodzeń, a zamknięcie tych posiadających może prowadzić do nadmiernego gromadzenia się mieszkańców na pozostałych obiektach tego typu. Straż Miejska będzie jednak systematycznie kontrolować te miejsca i interweniować jeśli będą się w nich gromadziły duże grupy ludzi.

Prezydent Gliwic podjął decyzję o przygotowaniu działań osłonowych w dziedzinie czynszów pobieranych od przedsiębiorców dotkniętych zakazem i ograniczeniem działalności. Jak informowaliśmy wcześniej, kluczowym w procesie podejmowania przez kierownictwo miasta decyzji w tej sprawie było zapoznanie się z propozycjami działań osłonowych rządu. Po wczorajszych zapowiedziach rządowych wiadomo, że miasto musi podjąć działania osłonowe we własnym zakresie. Proponowane przez miasto rozwiązania zostaną przedstawione przedsiębiorcom w przyszłym tygodniu.

W związku z licznymi sygnałami od mieszkańców, dotyczącymi funkcjonowania przychodni w mieście, Ewa Weber, zastępca prezydenta Gliwic, odbyła telekonferencje z osobami zarządzającymi tymi placówkami. Z najnowszych informacji wynika, że zwiększa się dostępność przychodni. W przypadku dalszych problemów w tym zakresie informujemy, że możliwy jest kontakt z Rzecznikiem Praw Pacjenta poprzez Telefoniczną Informację Pacjenta: 800 - 190 – 590 (połączenie bezpłatne z tel. stacjonarnych i komórkowych, czynna pn. - pt. w godz. 8.00 - 18.00).

Dobiegają końca prace w Szpitalu nr 4. i dawnym Domu Dziecka przy ul. Zygmunta Starego. O nowych zasadach funkcjonowania POZ, szpitala, poradni i nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej poinformujemy w najbliższych dniach. Miasto nie ustaje w działaniach wspierających szpital. 11 marca przekazano kolejne 16,5 mln zł  z budżetu Gliwic. Łączna kwota środków przekazanych szpitalowi przez miasto tylko w tym roku wynosi 21,5 mln zł.

 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking