Wspieramy hospicjum

Aktualisiert: 15.10.2019 / Bereich: / pdf
budynek Hospicjum Fot. arch UM Gliwice

Zakończył się pierwszy etap rozbudowy Hospicjum Miłosierdzia Bożego przy ul. Daszyńskiego. Nowy budynek jest w stanie surowym zamkniętym. Na dalsze prace oraz na bieżącą działalność hospicjum będą zbierane środki podczas zbliżającej się kwesty listopadowej.

Ruszyły zapisy dla wolontariuszy, którzy od 1 do 3 listopada będą kwestować na cmentarzach. Zapisy prowadzone są poprzez stronę www.wolontariat.hospicjum.gliwice.pl i potrwają do 23 października. Potrzeba niemal 1300  wolontariuszy, którzy od godz. 9.00 do 17.00, w systemie dwugodzinnym, będą kwestować na cmentarzach. W ubiegłym roku, dzięki hojności mieszkańców i zaangażowaniu wolontariuszy udało się zebrać około 223 tys. zł.

Wcześniej, w czwartek 17 października, gliwickie hospicjum zaprasza do udziału w akcji Pola Nadziei, podczas której gliwiccy uczniowie i każdy chętny będzie mógł posadzić cebulkę żonkila. Akcja rozpocznie się na gliwickim Rynku o godz. 10.00. Po uroczystym otwarciu, radosny korowód przejdzie do parku Chopina, gdzie odbędzie się sadzenie żonkili, które są symbolem nadziei. Wydarzenie ma promować wolontariat i zwrócić uwagę na idee hospicyjne.

Rozbudowa i modernizacja Hospicjum Miłosierdzia Bożego rozpoczęła się w 2018 r. Dzięki zbiórkom publicznym, sponsorom i wsparciu miasta udało się zakończyć pierwszy etap inwestycji. Trwa zbiórka funduszy, które umożliwią sfinansowanie dalszych prac.

Zmodernizowane hospicjum będzie spełniać wymogi stawiane nowoczesnym oddziałom opieki paliatywnej. Na powierzchni  łącznie około 1800 m2 znajdą się m.in. sale chorych, gabinety zabiegowe i lekarskie, pokój pielęgniarek, kaplica, kuchnia, magazyny, zaplecza socjalne, dział farmacji oraz serwerownia. Stacjonarny Ośrodek Opieki Paliatywnej zostanie przeniesiony na drugie piętro i w całości będzie usytuowany na jednym poziomie. To ułatwi codzienne życie pacjentów i pracę personelu hospicjum. W ramach ośrodka powstaną również sale rehabilitacji i terapii zajęciowej, aby podopieczni jak najdłużej mogli zachować sprawność. Będzie też więcej łóżek dla chorych – 30, nie jak dotychczas 24. Będą mieli do dyspozycji pokoje 1- i 2-osobowe. Powstanie sala dydaktyczna dla studentów oraz szatnie i pokoje socjalne dla wolontariuszy. Cały obiekt będzie klimatyzowany. Koszt całej inwestycji szacowany jest na ok. 10 mln zł.

Miasto od lat wspiera działalność hospicjum. Dzięki miejskim dotacjom zakupiono m.in. samochody, specjalistyczny sprzęt, a także zmodernizowano oddział medycyny paliatywnej. Środki z miejskiego budżetu wsparły też rozbudowę placówki przy ul. Daszyńskiego. (mf)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking