Zemsta

Hinzugefügt: 23.03.2011 / Bereich:

…to tytuł najnowszej wystawy, którą będzie można oglądać w Czytelni Sztuki.

26 marca przy ul. Dolnych Wałów 8a swoje prace zaprezentuje Grzegorz Sztwiertnia. Wernisaż rozpocznie się o godzinie 18.00.
Motywem przewodnim ekspozycji jest problem wszechobecnej, zarówno w naturze jak i kulturze, żądzy kontroli, dominacji, odwetu i zemsty. – Te aspekty rzeczywistości kształtują współczesne modele zachowań. Społeczeństwo, zdaniem wielu myślicieli, opiera się na niemożliwej do wykorzenienia przemocy i pierwotnej „dzikości”. Jedną z funkcji kultury zdaje się być próba ujarzmienia owej agresji. Grzegorz Sztwiertnia za pośrednictwem obrazów filmowych, instalacji oraz serii malarskiej poddaje analizie różnorodne wątki brutalności, poniżania i destrukcji. Jego pracom towarzyszy przekonanie, że przemoc jest w dużym stopniu podłożem ludzkiej natury i historii ludzkości, a swoją estetyczną kulminację osiąga w sztuce – mówi Ola Wojtkiewicz, kuratorka wystawy.
Grzegorz Sztwiertnia jest artystą swobodnie poruszającym się we wszystkich rejonach sztuki, wyczulonym na problematykę ograniczeń psycho-fizycznych, początku języka i awangardowych teorii artystycznych. Studiował w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego na krakowskiej ASP, gdzie obecnie prowadzi pracownię interdyscyplinarną na Wydziale Malarstwa. Wystawa w Czytelni Sztuki będzie czynna do 14 maja. (bom)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking