Górnośląskie kroszonki

Hinzugefügt: 23.03.2011 / Bereich:

Przebiśniegi i krokusy to niejedyne zwiastuny końca zimy. W Gliwicach są także… kroszonki.

Coroczny konkurs na najpiękniejsze pisanki to czytelny znak, że wiosna tuż-tuż. Muzeum w Gliwicach ogłosiło kolejną edycję artystycznej zabawy.
Konkurs wpisał się już na trwałe w kalendarz muzealnych imprez. Pierwsza edycja, zorganizowana w 1969 r., była wydarzeniem jednorazowym. Do idei powrócono w 1989 r., by od tej pory prawie corocznie skupiać grono najwybitniejszych kroszonkarzy. Konkurs pokazuje jak żywa jest na Górnym Śląsku tradycja zdobienia jajek wielkanocnych oraz jak powszechny jest zwyczaj obdarowywania nimi bliskich i znajomych. Również w tym roku zapraszamy wszystkich pasjonatów do udziału w konkursie „Górnośląskie Kroszonki 2011” – zachęcają muzealnicy.
W artystycznej rywalizacji mogą uczestniczyć dorośli mieszkańcy województwa śląskiego. Zainteresowane osoby powinny w dniach od 24 do 28 marca dostarczyć do Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) samodzielnie zdobione jajka wielkanocne – maksymalnie 5 sztuk. Prace będą przyjmowane w czwartek od 10.00 do 18.00, w piątek i poniedziałek od 9.00 do 16.00, w sobotę i niedzielę od 10.00 do 15.00. Jury oceni je według technik wykonania w czterech kategoriach: rytownicza (drapane), batikowa (pisane woskiem), tradycyjna (np. oklejane) oraz nowatorska. Za najlepsze prace przewidziano nagrody pieniężne. Uroczyste ogłoszenie werdyktu oraz otwarcie pokonkursowej wystawy nastąpi 9 kwietnia. Ekspozycja będzie udostępniana do 8 maja. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.muzeum.gliwice.pl. (bom)
Informacje: Dział Upowszechniania Muzeum w Gliwicach, tel. 32/335-44-03

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking