O Gliwicach

Gliwice są jednym z najstarszych i najpiękniejszych miast na Górnym Śląsku. Bogata historia, ciekawa architektura, a także zróżnicowana oferta kulturalna i sportowo-rekreacyjna czynią je nie tylko świetnym miejscem do życia, ale też popularnym celem turystycznym.

To jedno z najlepiej skomunikowanych miast w Polsce, na którego terenie krzyżują się autostrady A1 i A4, do wielu miast w konurbacji górnośląskiej można z Gliwic dotrzeć dzięki Drogowej Trasie Średnicowej. Miasto może pochwalić się również największym portem śródlądowym w kraju, a także zmodernizowanym lotniskiem, które jest wizytówką rozwoju transportu lotniczego w mieście. Gliwice to także ważny ośrodek akademicki, naukowy i przemysłowy – wykwalifikowane kadry windują pozycję miasta w rankingach innowacyjności i dynamicznego rozwoju.

Trochę historii

Lokacja miasta na prawie magdeburskim nastąpiła przed 1276 rokiem. U schyłku średniowiecza, na niespełna kilku hektarach, żyło tutaj około 900 mieszkańców. Wśród nich przeważali przybysze z Dolnego Śląska i zachodniej Europy. Na przestrzeni wieków miasto zmieniało przynależność państwową, władali nim Polacy, Czesi i Niemcy. Po II wojnie światowej z całym Górnym Śląskiem przyłączono je do Polski. Wtedy też osiedliły się tutaj tysiące rodaków przybyłych z innych części kraju oraz dawnych Kresów Rzeczypospolitej.

Pomimo zmiennych kolei losu miasto do dziś zachowało czytelny układ architektoniczo-przestrzenny z czasów lokacji. Jego centralnym punktem jest kwadratowy rynek z ratuszem. To stamtąd wybiegają staromiejskie ulice, tworząc szachownicową sieć zabudowy kamieniczek. Dawniej granicą tej zabudowy były kamienne mury obronne z basztami, fosą i dwiema bramami – Białą (Bytomską) i Czarną (Raciborską).

Najlepsze miejsce dla biznesu

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat Gliwice stały się jednym z liderów Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz jednym z najnowocześniejszych miast Górnego Śląska. Zadecydowały o tym dobre położenie miasta, atrakcyjne tereny inwestycyjne, bogata infrastruktura techniczna oraz śmiałe rozwiązania komunikacyjne. Tradycyjny przemysł ciężki i górnictwo węgla kamiennego ustąpiły miejsca przedsiębiorstwom i firmom wykorzystującym najnowsze osiągnięcia wiedzy i najnowocześniejsze technologie, skupionym m.in. w Nowych Gliwicach.

O potędze gospodarczej miasta decyduje działalność Podstrefy Gliwickiej Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Od ponad dwóch dekad potencjał Gliwic budują nowoczesne firmy i przedsiębiorstwa, otwarte na wyzwania i innowacje. Ogromną rolę w wyznaczeniu nowego, zaawansowanego technologicznie kierunku rozwoju miasta odegrały dokonania naukowców Politechniki Śląskiej oraz innych instytucji naukowo-badawczych, w tym gliwickich placówek Polskiej Akademii Nauk. O potędze gospodarczej miasta decyduje jednak przede wszystkim działalność Podstrefy Gliwickiej Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA.

W czasie wolnym

Wśród wizytówek miasta szczególne miejsce zajmuje Radiostacja Gliwice – mierząca ponad 111 m, najwyższa, w całości wykonana z drewna, konstrukcja w Europie i jednocześnie najwyższa drewniana wieża nadawcza na świecie. Zabytkowy maszt nadawczy został wpisany na listę polskich Pomników Historii. Znajduje się także na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Niemal w samym centrum miasta mieści się inna gliwicka atrakcja – Palmiarnia Miejska, w której zgromadzono kilka tysięcy tropikalnych roślin. Oprócz różnorodnej flory, na powierzchni około 2000 m2 spotkać można egzotyczne gatunki ptaków, gadów i ryb. Najwyższy pawilon Palmiarni mierzy 22 m – umożliwia to ciągły rozwój słynnych w całym kraju palm. Najstarsze z nich towarzyszą gliwiczanom od 1924 roku.

W wolnym czasie gliwiczanie chętnie korzystają też z różnych form rekreacji i sportu. Sprzyjają temu duże tereny zielone miasta oraz atrakcyjne obiekty sportowo-rekreacyjne. Na terenie miasta znajduje się, otwarta w 2018 roku, Arena Gliwice – jedna z największych hal widowiskowo-sportowych w Polsce. Nowoczesny obiekt o powierzchni 555 tys. m3 jest w stanie pomieścić ponad 17 tys. osób i systematycznie odbywają się w nim wydarzenia sportowe i muzyczne najwyższej rangi.

Szeroki wachlarz możliwości spędzania czasu wolnego w Gliwicach uzupełnia zróżnicowana i atrakcyjna oferta kulturalna. Odbywają się tu liczne festiwale muzyczne, imprezy plenerowe, wystawy oraz spektakle teatralne.

W tym mieście po prostu nie można się nudzić!