Dotacje na mieszkania

Hinzugefügt: 02.02.2011 / Bereich:

W Gliwicach powstaną nowe mieszkania komunalne. W tym celu zaadaptowany zostanie budynek przy ul. Zimnej Wody 4 (oficyna).

Inwestycję dofinansuje Bank Gospodarstwa Krajowego. To pierwszy przypadek uzyskania zewnętrznego wsparcia na tego typu przedsięwzięcie w naszym mieście.
Wniosek o dofinansowanie przebudowy i zmiany sposobu użytkowania budynku przy ul. Zimnej Wody został – wspólnym staraniem – przygotowany i złożony w zeszłym roku przez gliwicki Zakład Gospodarki Mieszkaniowej i Zarząd Budynków Miejskich I TBS. Przy ocenie zgłoszenia brano pod uwagę m.in.: koszt realizacji przedsięwzięcia, intensywność finansowego wsparcia, standard powierzchniowy lokali mieszkalnych, energooszczędność i potrzeby w zakresie lokali mieszkaniowych. – Nasz wniosek otrzymał piątą – pod względem wysokości punktów – ocenę, spośród 53 prawidłowo złożonych wniosków z całego kraju. Po podpisaniu umowy z BGK otrzymamy dotację ze Środków Funduszu Dopłat w wysokości ponad 155 tys. zł (18% kosztów inwestycji) – informuje Gabriela Fundament, kierownik Działu Lokali Komunalnych ZGM.
W wyniku przebudowy powstanie pięć mieszkań, a sam budynek – po termomodernizacji – zyska estetyczny wygląd, co przełoży się m.in. na podniesienie walorów istniejącej zabudowy. Kiedy rozpocznie się remont obiektu? – Do rozpoczęcia prac nie można przystąpić przed podpisaniem umowy z bankiem. Natomiast zakładany termin zakończenia inwestycji to koniec sierpnia bieżącego roku. Przebudowa i remont budynku wraz z kosztami infrastruktury oraz zagospodarowania terenu wyniesie w sumie ok. 770 tys. zł brutto. Większość tej kwoty będzie pochodzić z miejskiego budżetu. Realizacją zadania zajmie się ZBM I TBS – mówi Gabriela Fundament.
Przypomnijmy, że w 2010 r. po adaptacji lokali użytkowych oddano do użytku siedem nowych mieszkań komunalnych (przy ul. Rybnickiej 50, Kaszubskiej 2 i Wrocławskiej 16). W najbliższym czasie planowane są kolejne tego typu przedsięwzięcie. Oprócz inwestycji przy ul. Zimnej Wody w tym roku rozpocznie się również adaptacja lokalu użytkowego oraz powierzchni strychowej na cele mieszkalne przy ul. Staromiejskiej 16. W ten sposób mieszkaniowe zasoby miasta powiększą się o kolejne dziewięć lokali komunalnych. (bom)
Informacje: Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, tel. 32/239-11-19

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking