Aktualności | Jest umowa, będzie estakada

Jest umowa, będzie estakada

Veröffentlicht: 16.12.2010 / Section: Miasto  Utrudnienia na drogach 

Jeśli kogoś ekscytuje rozmach budowy estakad, np. widowiskowe łączenie nad gliwickimi ulicami kolejnych fragmentów autostrady A1, to nie zawiedzie się również, obserwując wznoszenie nowego obiektu nad torami – pomiędzy ulicami Portową i Perseusza.

Prace przy ponad 200-metrowej estakadzie będą wykonywane w tej samej technologii nasuwania. Roboty rozpoczną się w I kwartale przyszłego roku. Umowę w tej sprawie podpisali w poniedziałek w gmachu Urzędu Miejskiego Elżbieta Tomaszewska (dyrektor Zarządu Dróg Miejskich) oraz Kazimierz Krysiak (pełnomocnik firmy SKANSKA i szef jej katowickiego oddziału).
– Tory kolejowe przecinają Gliwice wzdłuż linii wschód – zachód, utrudniając kierowcom przemieszczanie się w różne części miasta. Zbyt mało jest przejazdów dla samochodów. Korkuje się ul. Toszecka. Utrudnienia powoduje także bardzo zły stan wiaduktu nad torami na Drodze Krajowej nr 88. Musimy go gruntownie zmodernizować, koordynując w dodatku te prace z budową węzła Drogowej Trasy Średnicowej – przypomniał przed podpisaniem umowy prezydent miasta Zygmunt Frankiewicz. – Aby sprawnie przebudować wysłużony wiadukt i uniknąć paraliżu komunikacyjnego w tej części Gliwic, potrzebujemy w pierwszej kolejności alternatywnego przejazdu nad liniami kolejowymi. Estakada to bardzo ważna inwestycja – podkreślił. Obiekt połączy osiedle Kopernika z centrum miasta i będzie istotnym elementem nowego układu komunikacyjnego Gliwic.
Jak przewiduje projekt opracowany przez konsorcjum gliwickich firm INMOST-PROJEKT oraz A PROPOL, estakada będzie miała 228 metrów długości i 13,2 metra szerokości. Jej konstrukcję nośną ma stanowić 5 przęseł o rozpiętości od 35 do 47 metrów. Drogi dojazdowe do estakady zostaną poprowadzone na nasypach. Na skrzyżowaniu z ulicami Perseusza i Gwiazdy Polarnej powstanie rondo. Wzdłuż trasy przewidziano chodniki i ścieżkę rowerową. Realizacja przedsięwzięcia pochłonie około 24 mln zł brutto ze środków budżetu miejskiego.
Estakadę wzniesie firma SKANSKA wyłoniona w przetargu rozpisanym przez Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach. Prace przygotowawcze mogą ruszyć na początku stycznia, a budowa estakady ma się rozpocząć w I kwartale 2011 roku. Przewidywany termin zakończenia robót to 31 lipca 2012 roku.
Tej zimy rozpocznie się także przebudowa ulic Perseusza i Pionierów. – Te drogi wymagają remontu. Uregulowany zostanie przebieg ulic Pionierów i Perseusza na odcinku od istniejącego ronda przy DK 88 do skrzyżowania z ul. Oriona. Efekty przebudowy będą widoczne zwłaszcza na ulicy Perseusza. Trzeba ją przyłączyć do estakady poprzez rondo. Złagodzone zostaną niebezpieczne zakręty, a szerokość jezdni będzie wreszcie jednakowa. Przy okazji ścieżki rowerowe zostaną wytyczone po jednej stronie ulicy. Na czas robót konieczne będzie zamknięcie ulic i wprowadzenie czasowych objazdów – informuje Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy ZDM-u.
Prace – przy sprzyjających warunkach pogodowych – mogą rozpocząć się jeszcze w grudniu. Natomiast ich zakończenie zaplanowano na listopad 2011 r. Inwestycję tę zrealizuje na zlecenie ZDM-u Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów w Gliwicach. Koszt przebudowy – około 12 mln zł. (kik)
Informacje: Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach, tel. 32/237-65-05