Obrazy same w sobie

Hinzugefügt: 25.11.2010 / Bereich:

26 listopada w Czytelni Sztuki (ul. Dolnych Wałów 8a, Willa Caro) zostanie otwarta wystawa prac Janusza Tarabuły pt. „Obrazy same w sobie”.

Wernisaż rozpocznie się o godz. 18.00. Na piątkowy wieczór zaplanowano spotkanie z autroem oraz dyskusję o twórczości artysty na tle europejskiej sztuki powojennej z udziałem Jana Michalskiego i Marty Tarabuły z krakowskiej Galerii Zderzak. Zobaczymy projekcję filmu „Janusz Tarabuła – malarz” w reżyserii Andrzeja Korneckiego oraz katalog przygotowany przez Czytelnię Sztuki i Galerię Zderzak.
– Wystawa Janusza Tarabuły jest okazją do przyjrzenia się sztuce wyrosłej z tradycji polskiego malarstwa powojennego, a wpisującej się w szerszy kontekst malarstwa europejskiego lat 50. i 60. XX wieku. Celem ekspozycji jest analiza zależności między dziełem sztuki a czasami w jakich ono powstaje. Wybór prac z różnych etapów działalności artystycznej malarza pozwala na prześledzenie kluczowych wątków obecnych w jego obrazach, zmieniających się elementów formalnych i technicznych, formatów i kompozycji. Tarabuła chętnie odwołuje się do filozofii, geometrii, optyki, astrologii i fizyki. Jego zasadą twórczą zdaje się być jednak refleksja nad światem i nieuchronnością historii – mówi kurator wystawy, Ola Wojtkiewicz.
Janusz Tarabuła studiował na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie, gdzie następnie pełnił obowiązki profesora. Jest współzałożycielem i członkiem Grupy Nowohuckiej (1956 – 1961), a od 1961 r. należy do Grupy Krakowskiej. Uprawia malarstwo sztalugowe i monumentalne, rysunek i grafikę. Jego prace znajdują się w zbiorach wielu muzeów polskich i w licznych kolekcjach prywatnych za granicą.
Wystawa będzie prezentowana do 14 stycznia. Będą jej towarzyszyły warsztaty artystyczno-literackie dla młodzieży licealnej (6 – 9 grudnia), zatytułowane „Dzieło sztuki w kulturze postmodernistycznej” (rezerwacja miejsc drogą elektroniczną pod adresem: czytelnia@czytelniasztuki.pl) oraz „Ćwierćtony” – warsztaty plastyczne dla dzieci, rodziców i wszystkich zainteresowanych (12 grudnia). Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Więcej informacji na stronie internetowej www.czytelniasztuki.pl. (bom)
 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking