Festiwal gitarowy

Hinzugefügt: 10.11.2010 / Bereich:

Trwa Międzynarodowy Gliwicki Festiwal Gitarowy. Zainaugurował go 7 listopada występ Marcina Dylli.

Był to pierwszy z czterech koncertów przewidzianych w tegorocznym programie. Imprezę przygotował już po raz dwunasty gliwicki kompozytor i gitarzysta Gerard Drozd.
W najbliższą niedzielę, 14 listopada, zagra czołowy francuski gitarzysta – Gérard Abiton. Regularnie występuje na scenach całego świata. Jego pierwszym nauczycielem był gitarzysta oraz tenor Christian Jean. W wieku 16 lat rozpoczął naukę w Conservatoire Superieur National de Musiqe w Paryżu w klasie Alexandra Lagoyi. Równolegle z grą na gitarze studiował harmonię i kontrapunkt. Swój kunszt wykonawczy szlifował następnie pod kierunkiem mistrzów: Andresa Segovia, Abela Carlevaro czy Johna Williamsa. Zgłębiał tajniki interpretacji muzyki barokowej w klasie Herve Niqueta. Był wielokrotnie nagradzany w międzynarodowych konkursach. W dorobku fonograficznym ma komplet utworów na gitarę solo, kameralnych i z orkiestrą meksykańskiego kompozytora M. Maria Ponce’a. Rejestrował również muzykę Bacha, Rodriga, Turiny, Torroby i innych kompozytorów. Oprócz pracy pedagogicznej w Konserwatorium w Paryżu oraz w Orleans, prowadzi kursy mistrzowskie we Francji i za granicą.
W kolejnych tygodniach, w ramach festiwalu, na scenie pojawią się jeszcze: Prague Guitar Quartet (21 listopada) i Brasil Guitar Duo (28 listopada). Wszystkie koncerty odbywają się w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II (obok Katedry). Początek występów – godz. 18.00. Bilety można kupować na miejscu – bezpośrednio przed występami. Przedsięwzięcie wspiera gliwicki samorząd. (bom)
Informacje: Gerard Drozd, tel. 608-863-269
 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking