Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach 18 maja 2015

Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach 18 maja 2015

Aktualisiert: 18.05.2015 / pdf
// 18-05-2015

Dzień Otwarty Hali - rejestracja zamknięta

Hala Gliwice z lotu ptaka

Już w pierwszym dniu rejestracji wyczerpana została pula dostępnych miejsc! Przypominamy, że zwiedzanie Hali to niejedyna atrakcja ostatniego weekendu maja. Zapraszamy na festyn do Parku Chrobrego, a dzień później - na wspaniały koncert na Pl. Krakowskim!

Dniu Otwartemu Hali GLIWICE towarzyszyć będzie sympatyczna impreza dla małych i dużych, organizowana na terenie pobliskiego Parku Chrobrego. Od godz. 12.00 do 18.00 zapraszamy wszystkich gliwiczan na Festyn z Okazji Dnia Dziecka!

Będzie się działo! Teren imprezy zostanie podzielony na strefy:

  • POKAZOWĄ - występy taneczne i akrobatyczne, konkursy, zabawy
  • REKREACJI - laserowy labirynt, fotobudka, miasteczko małych odkrywców
  • ASTRONOMII - plenerowe planetarium, dmuchańce „Kosmos”, stanowisko symulacji lotów kosmicznych, stanowisko poszukiwania meteorytów, gry o tematyce kosmicznej, stanowisko kosmicznej wirtualnej  przestrzeni...

Słowem - mnóstwo - wspaniałej zabawy nie tylko dla dzieci. Wstęp wolny.

A w niedzielę, 31 maja, na Pl. Krakowskim wystąpią prawdziwe gwiazdy!

 

Wielkie święto gliwickiego sportu!

W ubiegły piątek, 15 maja 2015 roku w Kinie Amok Scena Bajka wręczono Nagrody Prezydenta Miasta Gliwice dla najbardziej utalentowanych gliwickich sportowców, trenerów i działaczy za wyniki uzyskane w ubiegłym roku.

Uroczystość pokazała, że gliwicki sport ma się całkiem dobrze. Zdolnych zawodników, trenerów i działaczy w naszym mieście nie brakuje. Nagrody i wyróżnienia przyznano w kilkunastu kategoriach.

Wszyscy nagrodzeni odebrali okolicznościowe gratulacje i nagrody  z rąk zastępcy prezydenta Gliwic, Krystiana Tomali. – Sport kształtuje charaktery, uczy wytrwałości, konsekwencji i odwagi. Uczy jak cieszyć się wygraną, ale uczy tez pokory, tego jak godnie znosić porażki. Sport to nie tylko zawody, mecze
i rywalizacja ale także twarda szkoła życia, pięknego i bogatego w doznania. Jako samorząd staramy się wspierać kluby i stwarzać dobre warunki do uprawiania najróżniejszych dyscyplin sportowych, czego przykładem są m.in. duże inwestycje w infrastrukturę sportową miasta
– mówił Krystian Tomala w trakcie uroczystości. Warto podkreślić, że w ubiegłym roku gliwiccy sportowcy odnieśli wiele znaczących sukcesów w kraju i zagranicą zdobywając dwukrotnie trzecie miejsca na Mistrzostwach Świata. Ponadto wywalczyli jedno pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata oraz trzykrotnie wygrywali klasyfikację generalną Pucharu Polski. W skali kraju o gliwickim sporcie równie często było głośno. Na Mistrzostwach Polski zawodnicy z Gliwic zdobyli: 35 złotych, 24 srebrne i 25 brązowych medali (we wszystkich kategoriach wiekowych). Uroczystość uświetnił występ Piotra i Wojtka Cugowskich, którzy w akustycznym duecie zaprezentowali publiczności największe przeboje zespołu Bracia oraz znane światowe standardy w osobliwych, akustycznych aranżacjach. Listę wszystkich laureatów Nagrody Prezydenta Miasta Gliwice w dziedzinie sportu publikujemy niżej.

  • wyróżnienia za wyniki sportowe osiągnięte w 2014 r. przyznano następującym zawodnikom - kliknij TUTAJ
  • wyróżnienia za wyniki sportowe osiągnięte w 2014 r. przyznano następującym trenerom i innym osobom wyróżniającym się osiągnięciami w działalności sportowej - kliknij TUTAJ
  • nagrody pieniężne za wyniki sportowe osiągnięte w 2014 r. przyznano następującym zawodnikom w dyscyplinach indywidualnych - kliknij TUTAJ
  • nagrody pieniężne za wyniki sportowe osiągnięte w 2014 r. przyznano następującym zawodnikom w dyscyplinach zespołowych - kliknij TUTAJ
  • nagrody pieniężne za wyniki sportowe osiągnięte w 2014 r. następującym trenerom i innym osobom wyróżniającym się osiągnięciami w działalności sportowej - kliknij TUTAJ

Zdjęcia: Z. Daniec.

 

Będą malować nasze miasto

19 maja rozpocznie się VIII Międzynarodowy Plener Malarski „Moje Miasto”. W tegorocznej edycji przedsięwzięcia organizowanego przez Okręg Gliwicko-Zabrzański Związku Polskich Artystów Plastyków, weźmie udział 25 twórców.

Plener zostanie zainaugurowany w najbliższy wtorek o godzinie 12.00 w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a). W gronie artystów plastyków, którzy wezmą udział w tym przedsięwzięciu znaleźli się: Olha Didkivska, Galyna Fedoryak, Valeryan Fedoryak, Neonila Kosnytska, Daria Prokhorchuk, Ihor Shvachunov i Oleksander Shylo z Ukrainy, Edward Gałustow z Białorusi, Teresa Edith Doughty z Wielkiej Brytanii, Urszula Kapuścińska-Szyma i Paweł Szyma z Nieicie oraz  Maria Bereźnicka-Przyłęcka, Leszek Cepak, Irena Komplikowicz-Szczepaniak, Maria Konopacka, Zbigniew Nosal, Damian Pietrek, Maria Piotrowska-Salcer, Ewa Pańczyk-Hałubiec, Katarzyna Rosłon, L. Szuba, Józef Szuba, Bożena Szwaja, Katarzyna Szymczyk i Mirosław Wszołek z Polski.

Uczestnicy pleneru zwiedzą najpiękniejsze gliwickie zakątki i uwiecznią je na płótnie. Odwiedzą m.in. Palmiarnię Miejską, Radiostację, Stare Miasto czy NOWE GLIWICE. Wyruszą także w rejs statkiem po Kanale Gliwickim oraz pojadą na wycieczkę do Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach.

Impreza, pod honorowym patronatem prezydenta Gliwic, prezesa ZPAP i rektora Ukraińskiej Akademii Bankowości w Sumach, zakończy się 28 maja. Efekty artystycznych działań będzie można zobaczyć na poplenerowej wystawie, która zostanie otwarta 17 czerwca w Centrum Organizacji Kulturalnych przy ul .Studziennej 6.

Plenerowi towarzyszyć będą także wystawy: Heleny Sułkowskiej-Pawlik w COK-u, Weroniki Okoń w Galerii z Pieprzem (ul. Korfantego 36) oraz Pawła Szymy. Rysunki i fotografie tego ostatniego będzie można oglądać w Galerii Atrium w gliwickim TECHNOPARKU (ul. Konarskiego 18c). Ekspozycja zatytułowana „spacerem po Alsdorfie” zostanie otwarta 22 maja o godzinie 18.00. Wernisaż uatrakcyjni koncert jazzowy. Wstęp jest wolny. Na 27 maja zaplanowano także „Spotkanie przy kawie z plastykami i ludźmi kultury”, które rozpocznie się w COK-u o godzinie 15.00.

Profesorowie lwowscy na Politechnice Śląskiej

24 maja upłynie 70 lat od dnia, w którym – na mocy dekretu Prezydium Krajowej Rady Narodowej – powołano do życia Politechnikę Śląską. Z tej okazji 20 maja do sprzedaży trafi książka poświęcona i dedykowana lwowskim profesorom.

Bohaterami publikacji są osoby, które przyczyniły się do powstania w Gliwicach wyższej uczelni oraz wnieśli znaczący, a nierzadko decydujący wkład w jej organizację. Publikacja powstała dzięki współpracy Muzeum w Gliwicach i Politechniki Śląskiej.

– Naszą zasadniczą intencją było przywrócenie pamięci o profesorach, związanych przed wojną z uczelniami we Lwowie, którzy w pierwszych latach po utworzeniu Politechniki budowali jej prestiż, wysoki poziom naukowy i dydaktyczny, przez co w krótkim czasie stała się jednym z najważniejszych czynników kształtujących powojenne Gliwice. Przywołani w książce ludzie Politechniki wykonali dla niej i dla miasta mrówczą pracę nie szczędząc sił i czasu, pomimo nie zawsze właściwego uznania i wsparcia ówczesnych władz politycznych – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach. – Poza autorami opublikowanych w książce tekstów, którym jestem wdzięczny za podjęcie z nami współpracy, szczególne wyrazy uznania i podziękowania składam redaktorom: Wiesławowi Bąbie i Damianowi Recławowi, kierownikowi działu historii gliwickiego muzeum.

Profesorowie lwowscy na Politechnice Śląskiej” to kolejna już publikacja Muzeum w Gliwicach poświęcona tej uczelni. W 2010 roku ukazało się obszerne, dwutomowe dzieło „Początki Politechniki Śląskiej”, będące pierwszym pełnym i szczegółowym opracowaniem początkowych dziejów Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Książki są można kupić w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) lub na stronie www.muzeum.gliwice.pl.

"Sezon Letni" coraz bliżej...

Ruszyła sprzedaż biletów na imprezy z cyklu „Sezon Letni w Teatrze Victoria”. Po raz kolejny, na przełomie czerwca i lipca, Gliwicki Teatr Muzyczny zaprasza do Ruin Teatru przy Alei Przyjaźni 18 na artystyczne wydarzenia.

Początek wakacji to idealna pora, by odetchnąć od pospiesznej codzienności, dając się ponieść marzeniom i fantazji. Program Sezonu Letniego przewiduje muzyczno-filmowo-teatralne podróże po Hiszpanii, Ameryce Łacińskiej, a także spotkania z kulturą żydowską oraz „powroty sentymentalne”, czyli dwa koncerty dawnych piosenek – zapowiadają organizatorzy. Całość dopełnią warsztaty, których uczestnicy będą mieli okazję podszkolić się w znajomości języka hiszpańskiego, ugotować iberyjskie potrawy, a także nauczyć się parzyć mate oraz potańczyć. Różne smaki, kolory, melodie, zapachy... Słowem – egzotyczne wakacje w samym centrum Gliwic. Program imprez i szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.teatr.gliwice.pl.

Poetycki objazd po Polsce

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie z Piotrem Tenczykiem. Współzałożyciel Stowarzyszenia Teatralnego Dom z Jaśkowic oraz pomysłodawca Otwartego Forum w Jaśkowicach pojawi się 19 maja w Bibliotece Centralnej MBP.

Piotr Tenczyk – aktor, reżyser i literat – jest autorem książek: „Wiersze o ludziach” iPoemat o czasie przeżytym”. Publikował też w takich pismach, jak „Śląsk”, „Zalew Kultury”, „Po-mysł”. Od lat jest związany z poezją, m.in. jako współtwórca zabrzańskiej grupy poetyckiej Kubek bez Klamek czy wieloletniego projektu kulturalnego Tajemnicza Grupa Bez Nazwy, i organizującego w tym mieście wiele imprez teatralnych, kabaretowych i muzycznych. Wielbiciel Stachury, Becketta, Tuwima i Hartwig. Spotkanie w gliwickiej bibliotece przy ul. Kościuszki 17, w ramach cyklu „Poetyckiego Objazdu po Polsce”, rozpocznie się o godzinie 17.00. Wstęp jest wolny.

Janusz Steinhoff honorowym obywatelem Gliwic

W czwartek (14 maja) na sesji Rady Miasta na wniosek radnych i prezydenta Gliwic jednogłośnie podjęto decyzję o nadaniu Januszowi Steinhoffowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gliwice.

Janusz Steinhoff urodził się 24 września 1946 roku w Gliwicach, w których mieszka nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Nie opuścił miasta również w trakcie sprawowania funkcji rządowych.

Ukończył studia na Wydziale Górniczym Politechniki Śląskiej, na tej uczelni uzyskał stopień naukowy doktora. Jest specjalistą z zakresu przeróbki kopalin stałych, górnictwa, ochrony środowiska, procesów restrukturyzacji górnictwa. W latach 1976 – 1989 oraz 1994 – 1997 był pracownikiem naukowo-dydaktycznym Politechniki Śląskiej.

W 1980 roku był współzałożycielem NSZZ „Solidarność” na Politechnice Śląskiej. W latach 1981–1989 prowadził działalność podziemną i opozycyjną. W trakcie obrad Okrągłego Stołu pełnił z ramienia „Solidarności” funkcję eksperta w zakresie górnictwa i ochrony środowiska.

Sprawował mandat posła od 1989 do 1993 roku i od 1997 do 2001 roku (X kadencja z listy Komitetu Obywatelskiego, I kadencja z listy Partii Chrześcijańskich Demokratów, III kadencja z listy Akcji Wyborczej Solidarność).

W latach 1990 – 1994 był prezesem Wyższego Urzędu Górniczego. Od 31 października 1997 roku do 19 października 2001 roku zajmował urząd ministra gospodarki w rządzie Jerzego Buzka. Od czerwca 2000 roku był również wicepremierem.

Współautor rządowego programu „Reforma górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 1998 –2002”, w wyniku którego uzdrowiono kondycję finansową górnictwa i uratowano branżę przed grożącą jej zapaścią.

Od 2002 roku Przewodniczący Rady Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. Autor wielu publikacji z zakresu ekonomii, górnictwa i energetyki. Przewodniczący Rady Krajowej Izby Gospodarczej. W swojej działalności publicznej dał się poznać jako człowiek konsekwentny w głoszeniu swoich poglądów i wierny wyznawanym wartościom, bez względu na aktualną koniunkturę polityczną. W 2005 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Janusz Steinhoff jest uznanym ekspertem i autorytetem w sprawach gospodarczych, szczególnie w zakresie przemysłu. Jego aktywność zawodowa i obywatelska cechuje się profesjonalizmem i dbałością o interes publiczny. Merytoryczne podejście do ważnych kwestii społeczno-gospodarczych oraz proponowane rozwiązania spraw wzbudzających kontrowersje wielokrotnie sprawiało, że jego głos był istotny dla pomyślnego rozstrzygnięcia wielu ważnych kwestii publicznych w tym także dotyczących bezpośrednio Gliwic.

Spośród najważniejszych należy wymienić m.in. wsparcie zakończonych sukcesem działań Samorządu Miasta Gliwice na rzecz rezygnacji z odpłatności za gliwicki odcinek autostrady A4, konsekwentne starania o remont dworca PKP oraz o utrzymanie uzasadnionego ekonomicznie połączenia kolejowego między Gliwicami a Warszawą. Ostatnią sprawą, w której doświadczenie i kompetencje Janusza Steinhoffa okazały się kluczowe, były negocjacje z rządem dotyczące planów restrukturyzacji Kompanii Węglowej, w wyniku których wycofano groźny dla miasta i nieuzasadniony ekonomicznie pomysł likwidacji KWK Sośnica.

Janusz Steinhoff cieszy się uznaniem i szacunkiem wielu środowisk z różnych stron sceny politycznej. Funkcjonując od wielu lat w życiu publicznym, zawsze podkreśla swoje związki z Gliwicami, co bardzo korzystnie wpływa na wizerunek naszego miasta.

 

Uzasadnienie do uchwały Rady Miasta Gliwice z 14 maja 2015 roku

w sprawie nadania Januszowi Steinhoffowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gliwice

Odrodzona samorządność zmieniła Polskę i Gliwice

W tym roku w całym kraju obchodzona jest rocznica 25-lecia odrodzonego samorządu. Na majowej sesji gliwiccy radni i prezydent miasta zgodnie przyjęli oświadczenie dotyczące tego przełomowego wydarzenia.

(fot. K. Krzemiński)

Przesłanie z okazji dwudziestopięciolecia funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce

25 lat temu mieszkańcy Gliwic uzyskali możliwość decydowania o sprawach swojej lokalnej społeczności. Z perspektywy minionego ćwierćwiecza widać bardzo wyraźnie, że budowanie obywatelskiego poczucia odpowiedzialności za miasto szło w parze z jego dynamicznym rozwojem. Przeszliśmy wspólnie długą drogę, odnosiliśmy sukcesy, mimo że zdarzało się nam popełniać błędy. Dzisiejsze Gliwice to miasto, które rozwija się w zrównoważony sposób, zapewniając coraz lepsze warunki życia wszystkim swoim mieszkańcom.

25. rocznica przywrócenia w Polsce samorządu terytorialnego stała się okazją do szeregu podsumowań i refleksji nad miejscem i rolą tego szczebla administracji publicznej. Powszechne są pozytywne opinie wskazujące, że reforma samorządowa jest najbardziej udaną ze wszystkich przemian, jakie przeszło nasze państwo. Sukces Gliwic jest wyraźnym potwierdzeniem tej tezy. Nasze miasto, nasza społeczność, wykorzystała swoją szansę. Udowodniliśmy, że idea powierzenia wspólnotom samorządowym spraw publicznych o znaczeniu lokalnym przynosi ogromne korzyści, że potrafimy sami zaspokajać nasze zbiorowe potrzeby. Idea, która w 1990 roku przyświecała autorom ustawy o samorządzie terytorialnym przełożyła się na rozwój Gliwic i całej Polski.

Poczucie satysfakcji z osiągnięć minionego ćwierćwiecza i pozytywne opinie wygłaszane przy okazji obchodów rocznicy są uzasadnione, warto jednak, aby stały się one również pretekstem do refleksji o przyszłości. Niestety coraz wyraźniejszą jest tendencja odchodzenia od klauzul generalnych zawartych w ustawie z 1990 roku. Autonomia jednostek samorządu terytorialnego w realizacji zadań własnych jest coraz bardziej krępowana przez kolejne akty prawne oraz zmienną wykładnię przepisów już obowiązujących. Powszechną praktyką stało się nakładanie na samorządy nowych zadań bez zapewnienia im dostatecznego finansowania. Ewidentnie uszczupla się dochody samorządów bez zapewnienia im stosownej rekompensaty.

Dalszy rozwój Polski w bezpośredni sposób zależy od kondycji samorządu terytorialnego. Jego potrzeby są artykułowane na wielu forach i nie budzą kontrowersji. Wyrażamy zatem nadzieję, że pozytywna ocena wystawiana samorządom przez przedstawicieli najwyższych władz państwowych oraz zapewnienia o chęci współpracy i wsparcia znajdą pokrycie w realnych działaniach. Tak, aby kolejne rocznice przywrócenia samorządu odbywały się w podobnej jak dzisiejsza atmosferze dumy i radości z zasłużonego sukcesu.

Uchwała Rady Miasta Gliwice z 14 maja 2015 roku