W stronę wojny. Gliwice 1939…

Aktualisiert: 27.08.2014 / Bereich: / pdf

O Alfredzie Naujocksie, Sturmbannführerze SS, który 31 sierpnia 1939 roku dowodził sfingowanym napadem na Radiostację i o Gliwicach osuwających się w otchłań II wojny - mowa będzie w sobotę, 30 sierpnia w Willi Caro.

Muzeum w Gliwicach zaprasza na wykład dr Floriana Altenhönera pod tytułem: Alfred Naujocks – „człowiek, który rozpoczął II wojnę światową“ i prezentację najnowszego wydawnictwa Muzeum „W stronę wojny. Gliwice 1939”. Książka autorstwa dr Grzegorza Bębnika przynosi cenny, bo oparty na szczegółowych badaniach źródłowych obraz miasta w momencie przełomu – „końcu pokoju – początku wojny”. Dzieje Gliwic w 1939 r. nierozłącznie wpisują się w wielką historię podzielonego polsko-niemiecką granicą Górnego Śląska. To zagadnienie, przynajmniej w skali „makro”, doczekało się cennych opracowań. Jednak nadal wiele do życzenia pozostawia stan reflekcji badawczej na poziomie “mikro”, obejmującym dzieje lokalne: miast, wsi czy innych, niewielkich społeczności. A właśnie ten, niedoceniany często obszar badawczy, uważam za bardzo intrygujący. W nim ujawnia się moment przecięcia naszej codzienności, zwyczajności, z czymś co ją nieuchronnie zmienia, z procesami, które w zasadniczy sposób składają się na tzw. wielką historię. I właśnie taką opowieścią, o pięknym mieście niepostrzeżenie osuwającym się w przepaść i katastrofę, odkrywa przed nami książka „W stronę wojny. Gliwice 1939” – mówi dyrektor Muzeum w Gliwicach, Grzegorz Krawczyk.

/Naujocks w alianckim obozie internowania - 1947 r./

Publikacja przybliży sytuację miasta w przededniu wojny i pierwszych miesiącach trwającego konfliktu. Nazyfikacja i ujednolicenie wszystkich niemal dziedzin życia, nachalne wciskanie się narodowosocjalistycznej ideologii w codzienność każdego mieszkańca, wykluczenie z obrębu niemieckiej Volksgemeinschaft gliwickich Żydów, represje wobec żyjących w mieście Polaków, zaś na dalszym planie – ograniczenia w indywidualnej konsumpcji, przedstawiane nieodmiennie jako patriotyczny obowiązek. Osobny rozdział poświęcony został dziejom gliwickiej SA; nie tylko z racji roli, jaką odegrała ona we wrześniowych wydarzeniach, ale też dlatego, że dotychczas informacje na temat tej organizacji, skupiającej (oraz, co za tym idzie,
socjalizującej) w swych szeregach sporą część ówczesnej męskiej populacji są w najlepszym razie szczątkowe.


Grzegorz Bębnik, W stronę wojny. Gliwice 1939
Wydawca: Muzeum w Gliwicach
ISBN 978-83-89856-69-2

Florian Altenhöner Alfred Naujocks: „człowiek, który rozpoczął II wojnę światową“

Dr Florian Altenhöner, autor książki „Człowiek, który rozpętał II wojnę światową”: Alfred Naujocks: fałszerz, morderca, terrorysta podczas wykładu w Willi Caro przedstawi, w stylu dalekim od romantycznych opowieści o agentach, życiową drogę Naujocksa. W oparciu o nieznane dotychczas źródła przybliży jego niebywałą karierę w służbie bezpieczeństwa (SD) a także powojenne losy. Po napadzie na Radiostację Naujocks podejmował kolejne „spektakularne” akcje. Człowiek ten był mordercą, fałszerzem pieniędzy i szpiegiem. Aliancki wywiad określił go jako „bandytę i łajdaka”. W latach 50. i 60. bezczelnie sprzedawał swoje historie mediom, które ochoczo i w strywializowanej formie opisywały jego „przygody”. Naujocks zmarł w 1966 r. W Niemczech nigdy nie został osądzony.

Florian Altenhöner: “Der Mann, der den 2. Weltkrieg begann”: Alfred Naujocks: Fälscher, Mörder, Terrorist [“Człowiek, który rozpętał II wojnę światową”: Alfred Naujocks: fałszerz, morderca, terrorysta]. Münster 2010

Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach

30 sierpnia 2014, Willa Caro, godz. 16:00
Alfred Naujocks: „człowiek, który rozpoczął II wojnę światową“.
Wykład: dr Florian Altenhöner

Źródło: www.muzeum.gliwice.pl
 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking