Najlepsze ekslibrysy

Hinzugefügt: 19.07.2010 / Bereich:

Rozstrzygnięto VIII Międzynarodowy Konkurs Graficzny na Ekslibris – Gliwice 2010 organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Gliwicach. W tegorocznej rywalizacji wzięło udział 640 artystów z 49 krajów. Nadesłali oni 2345 prac. Najliczniej reprezentowanym krajem były Chiny (115 uczestników). W ścisłej czołówce znalazły się także: Polska (85 osób), Włochy (54), Argentyna (38) oraz Meksyk (37).
Pierwsze miejsce zajął Alexandr Grigoriev z Białorusi, drugie – Konstantin Kalinovich z Ukrainy, a trzecie – Vladimir Gažovič ze Słowacji. Oprócz nagrody pieniężnej laureaci otrzymają złotą, srebrną i brązową statuetkę wykonaną przez artystę rzeźbiarza prof. Krzysztofa Nitscha. Jury w składzie: Tadeusz Grabowski (Katowice), Mieczysław Bieleń (Warszawa), Jiři Brázda (Praga), Eugeniusz Delekta (Bielsko-Biała), Piotr Hordyński (Kraków), Grażyna Lazar (Gliwice), Tadeusz M. Siara (Katowice) przyznało również 10 wyróżnień z medalami autorstwa Krzysztofa Nitscha oraz 8 dyplomów honorowych.
640 prac wykonanych przez 293 artystów z 44 krajów będzie można zobaczyć na pokonkursowej wystawie. Wernisaż wraz z uroczystością rozdania nagród zaplanowano na 1 października w sali wystawowej MBP przy Placu Inwalidów Wojennych 3.
Warto przypomnieć, że Międzynarodowy Konkurs Graficzny na Ekslibris jest organizowany od 1995 roku. – To znaczące wydarzenie artystyczne rangi światowej. Z każdą edycją staje się imprezą coraz bardziej cenioną, zarówno w kraju, jak i za granicą. Świadczy o tym rosnąca liczba uczestników oraz ilość zgłaszanych prac – przekonują gliwiccy bibliotekarze. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.biblioteka.gliwice.pl. (bom)
 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking