Większe dotacje na sport i kulturę

Hinzugefügt: 25.05.2021 / Bereich:
Zdjęcie dzieci na bieżni lekkoatletycznej fot. UM Gliwice

Prezydent Gliwic chce zwiększyć budżet na realizację zadań w dziedzinie sportu i kultury. Propozycję rozpatrzą na majowej sesji miejscy radni.   

Dotacje sportowe przyznawane są na realizację zadań służących zwiększaniu poziomu sportowego i upowszechnianiu sportu. Miasto od lat wspiera szkolenia sportowe w gliwickich klubach oraz organizację imprez sportowych i rekreacyjnych.

W 2020 r. na ten cel wyasygnowano z miejskiego budżetu łącznie około 14 mln zł. Środki przeznaczono na szkolenia sportowe w 35 klubach w 22 dyscyplinach, sfinansowano lub dofinansowano również wiele imprez sportowych i rekreacyjnych, m.in. Międzynarodowe Mistrzostwa Śląska Kobiet w boksie, XLV Memoriał Zenona Sęka w lekkiej atletyce, turniej finałowy Halowej Ligi Podokręgu Zabrze w futsalu, Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Polski Juniorek i Juniorów w tenisie stołowym, Międzynarodowy Turniej szermierczy Muszkieter Trophy czy Gliwice Curling Cup.

Zaplanowane w budżecie Gliwic wydatki na wsparcie działań w dziedzinie sportu są wyższe niż przed rokiem, a pulę tę może zasilić po głosowaniu radnych jeszcze dodatkowe 1,5 mln zł. Z kolei środki na zadania o charakterze kulturalnym mogą zwiększyć się o 700 tys. zł. i wtedy również w tej sferze do wykorzystania będzie więcej pieniędzy niż wydano w roku ubiegłym.

W tym roku łączna pula na dotacje sportowe – po wprowadzeniu zmian w budżecie – wyniesie w sumie ponad 16 mln zł – o około 2 mln zł więcej niż wydano na ten cel w 2020 roku.

Dodatkowe pieniądze na realizację zadań sportowych będą mogły trafić do klubów, które zakwalifikowały się do dofinansowania w drugim półroczu 2021 roku i realizują zadania z zakresu rozwoju sportu w dyscyplinach uznanych przez miasto za priorytetowe, ale także inne zadania, w tym szkolenia dzieci i młodzieży, zajęcia dla osób niepełnosprawnych czy imprezy sportowe.

W tym roku dotacje na realizację zadań w dziedzinie sportu przyznawane są na nowych zasadach, zgodnych z przyjętymi kierunkami rozwoju sportu w Gliwicach. W szczególny sposób wspieramy szkolenie dzieci i młodzieży. Robimy to konsekwentnie. W przypadku dotacji do szkolenia młodego pokolenia obligujemy w większym stopniu kluby zajmujące się dyscyplinami priorytetowymi. Zapewniamy też możliwość starania się o wsparcie szkoleń dzieci i młodzieży w szerszym zakresie, w ramach oddzielnego konkursu. Wiadomo, że po koniecznej izolacji społecznej, wiele osób tęskni za aktywnością i spotkaniami. Większe środki finansowe na działania na rzecz mieszkańców na pewno się przydadzą. Sytuacja epidemiczna się poprawiła, można wznowić już rozmaite przedsięwzięcia artystyczne i kulturalne. Mam nadzieję, że najbliższy czas pozwoli gliwiczanom na udział w wielu ciekawych wydarzeniach – mówi Ewa Weber, zastępca prezydenta Gliwic, odpowiedzialna m.in. za sferę sportu i kultury w mieście.  

Decyzja dotycząca zwiększenia środków na działania w dziedzinie kultury zapadnie także na sesji Rady Miasta. W 2020 roku, ze względu na ograniczenia epidemiczne, na realizację zadań kulturalnych miasto wydało ostatecznie około 1,1 mln zł. W wyniku konkursów podpisano 30 umów z 18 organizacjami. W tym roku budżet na ten cel wyniesie po zmianach około 2,6 mln zł – o 1,5 mln zł więcej w porównaniu do ubiegłorocznych wydatków.

Ogłoszony został już otwarty konkurs na realizację zadań w dziedzinie kultury i sztuki w 2021 roku. Oferty można składać do 7 czerwca.

W ramach konkursu środki będą mogły zostać przeznaczone m.in. na organizację festiwali, przeglądów, koncertów, występów artystycznych, wystaw, warsztatów, wykładów, konferencji, wydawanie książek czy katalogów, nagrań audiowizualnych, opracowań multimedialnych, filmowych, muzycznych o tematyce związanej z Gliwicami lub wybitnymi gliwiczanami, organizowanie przedsięwzięć prezentujących i pielęgnujących różnorodność kulturową miasta oraz jej tożsamość.

Zdjęcie imprezy dla dzieci
Fot. D. Nita-Garbiec/UM Gliwice
Zdjęcie wystawy obrazów
fot. UM Gliwice
Zdjęcie imprezy dla dzieci
Zdjęcie wystawy obrazów

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking