W szkole po szkole, czyli co robić w Ostropie i Wilczym Gardle po lekcjach

Aktualisiert: 14.06.2018 / Bereich: / pdf
erasmus

fot. SP nr 2 w Gliwicach

Nie samą nauką dziecko żyje, a czas spędzony w szkole również po lekcjach, może być bardzo pożyteczny dla młodych odkrywców. Warto zapoznać się z ofertą zajęć pozalekcyjnych, oferowanych przez poszczególne placówki. Na jednych dzieci uzyskują pomoc w przyswojeniu trudnych partii materiału. Na innych – rozwijają kreatywność, poszerzają horyzonty, ćwiczą zdolności manualne czy artystyczne. Podpowiadamy, czym można zająć się po lekcjach w Ostropie i Wilczym  Gardle.

W Ostropie działa Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 3 im. Arki Bożka.  Oferta zajęć pozalekcyjnych w tym miejscu jest bardzo zróżnicowana. Od lat działa tam Klub Bezpieczna Łapa. Spotkania uczą wrażliwości na los zwierząt, zarówno tych żyjących z człowiekiem jak i tych na wolności.  – Podczas zajęć rozmawiamy z uczniami o zwierzętach i ich potrzebach, czytamy książki z serii „Zaopiekuj się mną”. Organizujemy doroczną zbiórkę żywności i akcesoriów dla psów i kotów, które następnie przekazujemy m.in. do schroniska  – mówi Iga Gębarowska, opiekunka grupy. Uczniowie uczestniczący w zajęciach kółka kulinarnego mogą w praktyce wykazać się swoimi umiejętnościami, rozwijać talenty gastronomiczne i zainteresowania. Tematyka jest urozmaicona i dostosowana do pór roku, aktualnych potrzeb szkoły i dzieci. Wiosną na przykład wykonywane są potrawy z wykorzystaniem nowalijek, a w grudniu, w pracowni unosi się zapach przypraw korzennych i pieczonych pierników. Uczestnicy poznają także zasady higieny w kuchni i przy stole oraz bezpieczeństwa w posługiwaniu się sprzętem kuchennym. Program kółka wpisuje się w edukację w zakresie kształtowania postaw prozdrowotnych u uczniów. Dodatkowo, w ramach projektu edukacyjnego realizowanego przez klasy piąte ,,Trzymaj formę”, dzieci zdobywają umiejętność czytania etykiet na produktach i obliczania ich kalorii.

W sąsiedniej dzielnicy, w Wilczym Gardle, przy ulicy Goździkowej, funkcjonuje Szkoła Podstawowa nr 2. W ramach zajęć pozalekcyjnych trwa tam dwuletni projekt Erasmus+ „Learning with the Arts”.  Ma on zgłębić wiedzę uczniów o innych europejskich krajach i zmotywować ich do nauki języków obcych. Nauczanie wzbogacone jest szeroko rozumianymi działaniami artystycznymi, takimi jak teatr, muzyka czy sztuki wizualne. Szkoła również gościła delegacje z 7 zaprzyjaźnionych krajów. – Zgodnie z ogólnymi założeniami projektu, podczas spotkania w SP2 nasi goście poznawali nasz kraj poprzez kontakt ze sztuką polską i przez uczestnictwo w różnego rodzaju działaniach artystycznych – wymienia koordynator projektu, Magdalena Szyszka-Stasiak.

To tylko niektóre z długiej listy zajęć pozalekcyjnych oferowanych przez szkoły. Warto się zapoznać z ofertą placówek w najbliższej okolicy, bo to właśnie one – poza tradycyjnymi lekcjami – pozwalają dzieciom najlepiej rozwijać pasje, zainteresowania i umiejętności.

 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking