Ratusz bez tajemnic dla TYSIĄCA młodych gliwiczan!

Hinzugefügt: 03.07.2017 / Bereich:

Zakończyła się pierwsza edycja projektu Poznaj tajemnice gliwickiego Ratusza, którego głównym celem była popularyzacja wiedzy na temat historii i współczesności Miasta Gliwice wśród uczniów gliwickich szkół podstawowych.

Młodych gliwiczan poza wnętrzami XVIII-wiecznego budynku Ratusza Miejskiego, zainteresowały też np. zasady funkcjonowania administracji samorządowej.

Według wstępnych założeń w I edycji projektu zaplanowano udział 20-stu - około dwudziestoosobowych - grup uczniów gliwickich podstawówek w wieku od 9 do 13 lat. Jednak zarówno młodzi „odkrywcy”, jak i dyrektorzy szkół, do wizyt w Ratuszu Miejskim podeszli z tak dużym entuzjazmem, że - nie jak początkowo zakładano 400, ale ponad 1000 młodych Gliwiczan odwiedziło wnętrza gliwickiego Ratusza.

Był to pionierski projekt prezentujący całkowicie innowacyjne podejście do edukacji z zakresu historii współczesnej oraz roli i zadań samorządu. Zajęcia poruszające te zagadnienia nie są przewidziane w programie szkoły podstawowej, a jednak zainteresowanie jakie wzbudziły wśród uczniów dowodzi, że był to strzał w dziesiątkę. Ogromna frajda dla uczniów, a dla organizatorów niecodzienna okazja by przekonać się, że nawet dziesięciolatka interesują kwestie życia społecznego jego małej ojczyzny.

Młodzi gliwiczanie nie tylko zaspokoili swoją ciekawość i dowiedzieli się co kryją mury zlokalizowanego w samym sercu miasta Ratusza, ale mieli niepowtarzalną okazję wcielić się w - jak sami później przyznali, niełatwą rolę samorządowca, zasiadając w sali posiedzeń Rady Miasta Gliwice. Wielu z nich po raz pierwszy odwiedziło miejsce, gdzie dwoje młodych ludzi podejmuje jedną z ważniejszych decyzji w swoim życiu - Salę Ślubów. A przymierzając togę i łańcuch w pewnym sensie poznali obie strony medalu.

Zrealizowanie projektu na taką skalę było możliwe wyłącznie dzięki ogromnemu zaangażowaniu pomysłodawczyni - Krystynie Sowie i wsparciu radnych Rady Miasta Gliwice. Natomiast posiedzenia tych najmłodszych w historii miasta „Rad” złożonych z uczestników projektu zakończyły się  sukcesem, dzięki fachowej obsłudze i niebywałej cierpliwości Pana Roberta z Wydziału Organizacyjnego UM w Gliwicach.

Do projektu mogli zgłaszać się wszyscy gliwiccy Radni, którzy zechcieli poświęcić swój czas, by podzielić się wiedzą i doświadczeniem z młodymi gliwiczanami.

(ED)

fot. Z. Daniec

 

                                                                                                                                               

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking