Złoto dla utalentowanych

Hinzugefügt: 12.04.2022 / Bereich:
aktorka w kostiumie Aleksandra Maj w „Pokojówkach” (fot. materiały organizatora)

Teatr Miejski w Gliwicach zdobył dwie Złote Maski – najważniejsze nagrody teatralne na Śląsku. Aleksandra Maj została nagrodzona w kategorii „Aktorstwo za rolę kobiecą w spektaklach dramatycznych” za dwie role – Solange w „Pokojówkach” Jeana Geneta w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego i Agnes w „Całym życiu” Joanny Oparek. W kategorii „Nagroda specjalna” Złota Maska powędrowała do Przemysława Pilarskiego za tekst do spektaklu „Dziki Wschód”, który wyreżyserował Jerzy Jan Połoński.

Ceremonia przyznania nagród odbyła się 11 kwietnia w Teatrze Małym w Tychach. Do nagród kandydowały przedstawienia, których premiery miały miejsce w teatrach województwa śląskiego od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku. Wśród nominowanych było aż pięciu artystów związanych z Teatrem Miejskim w Gliwicach.

Zapoznając się z historią Loli Potok – komendantki więzienia-katowni, która w wolnym czasie rozbijała się motocyklem po ledwo co odebranym Niemcom mieście i romansowała z Salomonem Morelem, oskarżonym po latach o zbrodnie przeciwko ludzkości; Loli, która po brawurowej ucieczce ze stalinowskiej Polski odnalazła się w Stanach Zjednoczonych jako milionerka – zrozumiałem, że bezwzględnie należy o tym wszystkim opowiedzieć, to po pierwsze, a po drugie: znaleźć dla opowiadania formę pojemną i nieoczywistą, tak jak nieoczywista i pełna niuansów jest ta historia, tak jak nieoczywista jest historia w ogóle, a w szczególności historia ostatnich miesięcy II wojny światowej i pierwszych lat „pokoju”. Atmosfera tamtych czasów porównywana bywa do atmosfery Dzikiego Zachodu, co zrozumie każdy, kto obejrzał western (eastern) Jerzego Hoffmanna „Prawo i pięść”, film, którego sam już tytuł mówi o tamtym okresie tak wiele, podobnie jak określenie Marcina Zaremby: „wielka trwoga” – powiedział Przemysław Pilarski, autor sztuki „Dziki Wschód”.

Wyróżnienie dla dramaturga współpracującego z Teatrem Miejskim w Gliwicach to rezultat realizowanej od kilku sezonów konsekwentnej strategii literackiej gliwickiej sceny. Przemysław Pilarski jest także po Michale Siegoczyńskim kolejnym autorem, którego sztukę nie tylko wystawiono na tutejszej scenie, ale także wydano w formie książkowej, ilustrowanej zdjęciami ze spektaklu, w serii Czytelnia Sztuki. Piękne książkowe wydanie „Dzikiego Wschodu” opracowane i opublikowane we współpracy z Muzeum w Gliwach, można kupić w sklepie internetowym muzeum.gliwice.pl/pl/nasza-ksiegarnia/produkt/dziki-wschod.

– Mamy w Gliwicach od kilku lat dobry teatr, a w tym teatrze znakomity zespół. Każda nagroda, każda nominacja cieszy. Bardzo za nie dziękujemy i gratulujemy Oli Maj i Przemkowi Pilarskiemu. Dramat współczesny jest dla nas niezwykle istotny.  Na scenie prezentowaliśmy w ostatnich latach teksty Agaty Biziuk, Joanny Oparek, Andreja Kurejczyka (nagrodzonego w ubiegłym roku Złotą Maską), Beniamina Bukowskiego i Michała Chludzińskiego. Kolejnym ważnym przedsięwzięciem, którym wspieramy najbardziej wartościowych twórców współczesnej dramaturgii polskiej, jest ustanowienie Konkursu o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza. Wierzę, że pośród tekstów zgłoszonych do konkursu znajdą się dzieła wybitne, na miarę nagrodzonego Złotą Maską „Dzikiego Wschodu” Przemysława Pilarskiego – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach.

(Teatr Miejski w Gliwicach)

scena ze spektaklu
„Dziki Wschód”, reż. J.J. Połoński (fot. J. Astaszow / materiały organizatora)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking