Wondół to wyzwanie

Hinzugefügt: 14.02.2018 / Bereich:

fotografia z archiwum Bartosza Malinowskiego, który 2 marca poprowadzi w Gliwicach warsztaty nt. trekkingu

Podczas gliwickiej odsłony VIII Festiwalu Górskiego Wondół Challenge będziemy zdobywać szczyty i nurkować, spenetrujemy jaskinie i spróbujemy swoich sił w ultramaratonie, a nawet... przepłyniemy ocean kajakiem! Wszystko za sprawą niesamowitych podróżników, którzy opowiedzą o doświadczeniach zdobytych na całym globie. Zainspirują nas między innymi Aleksander Doba, Piotr Hercog i Angelika Chrapkiewicz-Gądek.

2 marca to data, którą już teraz powinni zaznaczyć w swoim kalendarzu wszyscy miłośnicy bliższych i dalszych podróży. Pierwszy dzień festiwalu zaplanowano w Gliwicach, następnie impreza przeniesie się do Szczyrku.

W piątkowe popołudnie Centrum Edukacyjno-Kongresowe Politechniki Śląskiej (ul. Konarskiego 18b) stanie się prawdziwym rajem dla miłośników trekkingu i odkrywania świata. Tegoroczny festiwal górski nie może się obejść bez nawiązań do trwającej obecnie narodowej zimowej wyprawy na K2. Podczas bloku filmowego wyświetlone zostaną dwa dokumenty na temat poprzednich polskich wypraw – kierowanej przez Andrzeja Zawadę w zimie 1987/1988 i organizowanej przez Krzysztof Wielickiego w sezonie 2002/2003. „Mama” będzie natomiast ukłonem w stronę wspinających się matek – bohaterką filmu jest Kinga Ociepka-Grzegulska, siedmiokrotna mistrzyni Polski w prowadzeniu i sześciokrotna mistrzyni Polski w boulderingu.

Nie zabraknie też warsztatów, między innymi ze splitboardingu (czyli używania specjalnej deski splitboardowej, którą można podzielić na dwie narty – dzięki temu można podchodzić pod górę w kopnym śniegu i zjeżdżać na dół jak na snowboardzie). Organizatorem festiwalu jest Fundacja Wspierania Ratownictwa Górskiego, Sportu oraz Działalności Charytatywnej Radan, dlatego obowiązkowym punktem imprezy będą też szkolenia z pierwszej pomocy przeprowadzane przez ratowników Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Gliwicka odsłona festiwalu Wondół rozpocznie się o godz. 15.00 i potrwa do godz. 22.00. Wstęp na wszystkie wydarzenia w Centrum Edukacyjno-Kongresowym jest bezpłatny. Impreza jest dofinansowana z budżetu Miasta Gliwice.

Janusz Majer

Alpinista, himalaista i podróżnik. Szef programu Polskie Himalaje i Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera. Kierownik wypraw w Andy Peruwiańskie, góry Sierra Nevada, Himalaje i Karakorum. W 1976 roku wracając z bazy pod Nanga Parbat zabrał żonę i 9-letniego syna w podróż do Polski ciężarówką – przemierzyli między innymi Afganistan, Iran, Turcję, Bułgarię, ówczesną Jugosławię i Czechosłowację.

Angelika Chrapkiewicz-Gądek

Podróżować i dokonywać sportowych wyczynów mogą nie tylko ludzie w pełni sprawni ruchowo – żywym dowodem na to jest Angelika Chrapkiewicz-Gądek. Od 3. roku życia cierpi na rdzeniowy zanik mięśni, jednak choroba nie stanęła jej na drodze na szczyty Kilimandżaro czy Rysów. Jako pierwsza Polska została nurkiem licencjonowanym w systemie Handicapped Scuba Association. Odwiedziła blisko 20 krajów, a to dopiero początek jej wielkiej podróżniczej przygody.

Piotr Hercog

Bieganie to jego sposób na życie. Czterokrotnie wygrał Bieg Rzeźnika, zajmował także czołowe miejsca w ultramaratonach na całym świecie. Pasjonuje go wspinaczka – w Tatrach, Alpach, Andach, Pamirze. Eksploruje także jaskinie – w Austrii, Chinach, na Ukrainie. Sporty wytrzymałościowe towarzyszą mu już od 17 lat i wszystko wskazuje na to, że to miłość do końca życia.

Aleksander Doba

Przepłynąć kajakiem Ocean Atlantycki? Dokonać tego w pojedynkę? Mając 70 lat na karku? Aleksander Doba jest trzy razy na tak! Atlantyk przepłynął trzy razy, dwa razy samotnie, a ostatni wyczyn ukończył na kilka dni przed 71. urodzinami. Prawdziwy wilk morski świetnie czuje się także na kontynencie – jako pierwszy kajakarz przepłynął całą Wisłę, pokonał także prawie 2 tys. linii brzegowej jeziora Bajkał. Jest wzorem odkrywcy, słynie z kapitalnego poczucia humoru. Spotkanie z Dobą to punkt obowiązkowy dla wszystkich, którym się nie chce – „Happy Olo” zarazi energią do działania nawet największego lenia.

(mm)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking