Półmetek i testy

Ajouté: 09.02.2012 / Section:

fot. archiwum UM/S. Zaremba

Precyzyjne wysuwanie poszczególnych segmentów tworzących pomost nad torowiskiem kolejowym zajęło fachowcom 14 tygodni.

Pod koniec stycznia prace przy budowie 220-metrowej konstrukcji nośnej estakady (łączącej w bliskiej przyszłości osiedle Kopernika z centrum miasta) dobiegły końca.
Przed kilkunastoma dniami specjaliści z firmy SKANSKA zakończyli etap wznoszenia konstrukcji nośnej przyszłej estakady metodą nasuwania podłużnego. – Na specjalnie przygotowanym stanowisku na placu robót wykonaliśmy sporej wielkości betonowy segment. W dalszej kolejności wysuwaliśmy go ponad tory kolejowe, wykorzystując do tego siłowniki hydrauliczne. W ten sposób zwalniane było miejsce dla betonowania następnego segmentu – relacjonuje Kamil Fulczyk, inżynier ze SKANSKIEJ. – Typowy segment powstawał przez siedem dni. W każdy poniedziałek wysuwaliśmy 22 metry ustroju nośnego. Dzięki temu, w ciągu około 14 tygodni (uwzględniając święta i mniejsze lub większe problemy) mogliśmy nasunąć 220 metrów estakady. Na szczęście pogoda zwykle sprzyjała. Można powiedzieć, że przekroczyliśmy półmetek prac. Za nami są te najtrudniejsze.
Technologia nasuwania podłużnego pozwoliła na szybkie wznoszenie konstrukcji estakady bez zabudowywania rusztowaniami przestrzeni pod mostem i zakłócania jazdy pociągów. Co jeszcze zostało do zrobienia? – W ramach kontraktu SKANSKA wykona sprężenie zewnętrzne całego ustroju nośnego, nasypy i drogi dojazdowe, wymieni łożyska i usunie tymczasowe podpory pomostu – informuje Iwona Drzyzga z działu komunikacji firmy. – Przed nami jest również realizacja całego wyposażenia pomostu, tj. kap chodnikowych, desek gzymsowych, wpustów, izolacji, krawężników, barier, bariero-poręczy, balustrad i osłon, a także wykonanie nawierzchni i malowanie obiektu – uzupełnia Marcin Bartosiewicz, menadżer projektu ze SKANSKIEJ.
Jak do tej pory wszystko przebiega zgodnie z harmonogramem. Przypomnijmy, że estakada połączy osiedle Kopernika z centrum Gliwic i będzie istotnym elementem nowego układu komunikacyjnego miasta. Zapewni ona mieszkańcom północnych dzielnic wygodny dojazd do centrum, a w przyszłości – do Drogowej Trasy Średnicowej. Czas realizacji kontraktu wyznaczony jest na koniec lipca, a koszt inwestycji (wykonywanej na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach) to prawie 24 mln zł brutto.
No to w drogę!
Na stronie inwestora estakady, gliwickiego Zarządu Dróg Miejskich (www.zdm.gliwice.pl), od kilku tygodni działa tymczasem nowa aplikacja umożliwiająca sprawdzenie natężenia ruchu na głównych ulicach. System wciąż jest testowany i usprawniany. W przyszłości umożliwi on stworzenie wirtualnej mapy miasta z zaznaczonymi korkami oraz innymi utrudnieniami. W tej chwili daje możliwość kontroli pięciu tras – ulic Rybnickiej i Pszczyńskiej, Dworcowej, Wrocławskiej i Strzody.
Dane pochodzą z uruchomionego w ubiegłym roku systemu wideodetekcji, zliczającego przejeżdżające samochody. Sprawdzenie natężenia ruchu umożliwia graficzna prezentacja trasy na poszczególnych odcinkach. O ilości samochodów na drodze mówią internaucie kolory. Zielony np. oznacza płynny przejazd ulicą, a czerwony – wystąpienie korka. Dodatkowo na wykresie można sprawdzić natężenie ruchu na wybranych skrzyżowaniach. (kik)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking