Gliwicka Przystań 35 – miejsce wyjątkowe

Ajouté: 06.05.2022 / Section:
sypialnia wiz. J. Monsiorska, M. Kozik / IKEA Katowice

Wielka siła dobra – tak w trzech słowach można opisać to, co w ciągu ostatnich tygodni dzieje się przy ulicy Warszawskiej w Gliwicach. Gliwicki samorząd, przedsiębiorcy i dziesiątki niesamowitych wolontariuszy remontują budynek, w którym już wkrótce osoby potrzebujące znajdą namiastkę domu i niezbędną pomoc.

Ekspresowe tempo prac przy ulicy Warszawskiej w Gliwicach nie zwalnia. Pod numerem 35a powstaje wyjątkowe miejsce. Miejsce stworzone z potrzeby serca, w przeświadczeniu, że działając wspólnymi siłami możemy więcej i szybciej. W projekt poza gliwickim samorządem są zaangażowane prywatne firmy, miejskie jednostki i spółki, a także służby mundurowe. Błyskawiczna akcja remontowa Miasta Gliwice, firm IKEA Katowice, Johnson Matthey, Mapei, AIUT i Radan zakończy się już 10 maja. Budynek dawnej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przechodzi kompletną metamorfozę. Jego pierwszym, czasowym przeznaczeniem będzie zapewnienie schronienia obywatelom Ukrainy. Ponadto, dzięki przeprowadzonym modyfikacjom, na jednej z kondygnacji (parterze), możliwe będzie zakwaterowanie osób z niepełnosprawnościami. Zarówno miasto, jak partnerzy tego projektu nie mają jednak wątpliwości, że to miejsce powinno także w przyszłości być bezpieczną przystanią dla tych mieszkańców Gliwic, którzy najbardziej potrzebują wsparcia. Gospodarzem Gliwickiej Przystani 35 będzie Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach. W planach jest utworzenie w tym budynku tak zwanych mieszkań treningowych.

Mieszkanie treningowe to nie tylko zapewnienie dachu na głową osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, lecz przede wszystkim idea partnerskiego współdziałania mieszkańców ze specjalistami, takimi, jak psycholodzy, terapeuci, pedagodzy, specjaliści pracy z rodziną, pracownicy socjalni, konsultanci czy prawnicy. Celem takiej współpracy jest nabycie przez mieszkańców umiejętności i kompetencji pozwalających w przyszłości na samodzielne i godne życie. Oferta mieszkań treningowych zostanie skierowania m.in. do samotnych matek czy bezdomnych kobiet. Ponadto w obiekcie będą realizowane lokalne projekty socjalne oraz działania wspierające społeczność lokalną dla mieszkańców dzielnic Szobiszowice i Zatorzewyjaśnia Brygida Jankowska, dyrektor gliwickiego OPS-u.

To właśnie pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach z wielkim zaangażowaniem  włączają się w każdy etap prac. Wolontariat odgrywa w tym projekcie niebagatelną rolę. Bardzo mocno wspiera ten obszar działania również firma Johnson Matthey.

– Pytana niejednokrotnie o to, czym dla mnie jest wolontariat, odpowiadam, iż tworzeniem dobra dla drugiej strony. Nieważne, czy jest to człowiek, czy zwierzę – ważne, by pomóc w potrzebie. Kiedyś w firmie zapytaliśmy naszych wolontariuszy, dlaczego oni pomagają. Usłyszeliśmy różne motywacje, ale jedna z nich brzmiała nadzwyczaj autentycznie: „Pomagam, bo czasem sam potrzebuję pomocy” – mówi Sylwia Kreft, lider wolontariatu w Johnson Matthey Poland.

Dzięki m.in. takiemu podejściu przy Warszawskiej 35a powstaje wyjątkowe miejsce zaprojektowane z ogromną dbałością o to, by tworzyło namiastkę domu. Projekt wszystkich pomieszczeń oraz ich wyposażenie zapewnia IKEA Katowice. Do Gliwickiej Przystani 35 z magazynów IKEA przyjechało już pierwsze 50 palet wypełnionych wyposażeniem wnętrz. Łącznie do zmontowania jest 11 ton mebli oraz akcesoriów, które stworzą w tym miejscu dom. Ich składaniem zajmą się wolontariusze z AIUT i Johnson Matthey, firm które od początku zaangażowały się w gliwicki projekt, oferując wsparcie i pomoc.

Poczucie wspólnoty i troska o ludzi są dla nas kluczowymi wartościami. Inicjatywa Miasta Gliwice, polegająca na stworzeniu domu dla osób z trudnym doświadczeniem uchodźczym, który w przyszłości będzie służył również mieszkańcom miasta, wpisuje się w te założenia. Dlatego decyzja o włączeniu się w tę inicjatywę była dla nas naturalna. To wyjątkowy i pod wieloma względami rekordowy projekt społeczny. Zarówno jeśli chodzi o czas realizacji, jak i skalę przedsięwzięcia. W ciągu niespełna trzech  tygodni od pierwszego spotkania z przedstawicielami miasta meblujemy wyremontowane wnętrza. To wielka zasługa wszystkich, samorządu i wszystkich partnerów tego projektu – mówi Magdalena Krokowska-Wicherek, Dyrektor Regionu IKEA Katowice.

Współtworzymy dziś wszyscy wielką i dobrą inicjatywę, którą zapoczątkował gliwicki samorząd. Dla nas, jako firmy odpowiedzialnej społecznie decyzja o wsparciu projektu Gliwickiej Przystani 35 była oczywista. Jesteśmy dumni, widząc jak pomysł, aby stworzyć to wyjątkowe miejsce wsparcia, dzięki tak wielkiemu zaangażowaniu i współpracy różnych firm z regionu i Miasta Gliwice, urzeczywistnia się na naszych oczach. Cieszymy się, że możemy być jego częścią – zaznacza Ewa Kubisiewicz-Boba, dyrektor marketingu w firmie AIUT.

Gliwicka Przystań 35 to nie tylko sypialnie, ale też pomieszczenia wspólne: kuchnia, jadalnia, pokoje do zabawy i nauki dla dzieci. Kolorystyka, wystrój i funkcjonalność są tak zaprojektowane, żeby stworzyć bezpieczną, domową przestrzeń.

Gliwicka Przystań 35 to miejsce, które ma być dla wielu osób nowym początkiem. Surowe pomieszczenia dostosowaliśmy do potrzeb przyszłych mieszkańców, tworząc domowe, przyjazne wnętrza. Parter został zaaranżowany specjalnie z myślą o potrzebach osób z niepełnosprawnościami. Całość utrzymana jest w stonowanej jasnoszarej kolorystyce, jednak z trzema dodatkowymi akcentami żywszych barw. Niebieski, zielony i żółty to kolory wyróżniające poszczególne piętra. Symbolizują spokój i nadzieję. Przestrzenie wspólne zostały zaprojektowane zgodnie ze stylem życia przyszłych mieszkańców. Ukraińskie rodziny mają silną potrzebę socjalizacji, dlatego w jadalni znajdą się dwa duże stoły, przy których do wspólnych posiłków może przy każdym usiąść nawet 14 osób. Projektując i wyposażając poszczególne przestrzenie, ważne dla nas było również zaspokojenie potrzeb najmłodszych domowników, dlatego zaaranżowaliśmy części wspólne dla dzieci i młodzieży – do zabawy i nauki. W pokoju do nauki zapewniliśmy biurka do pracy samodzielnej, ale także do nauki wspólnej – dodaje Joanna Monsiorska, projektantka wnętrz w sklepie IKEA w Katowicach, odpowiedzialna za aranżację przestrzeni w Gliwickiej Przystani 35.

pokój zabaw dla dzieci
wiz. J. Monsiorska, M. Kozik / IKEA Katowice
pokój z fotelami
wiz. J. Monsiorska, M. Kozik / IKEA Katowice
jadalnia
wiz. J. Monsiorska, M. Kozik / IKEA Katowice
żółte fotele przy oknie
wiz. J. Monsiorska, M. Kozik / IKEA Katowice
pokój nauki
wiz. J. Monsiorska, M. Kozik / IKEA Katowice
pokój psychologa
wiz. J. Monsiorska, M. Kozik / IKEA Katowice
pokój wolontariusza
wiz. J. Monsiorska, M. Kozik / IKEA Katowice
pokój do zabawy
wiz. J. Monsiorska, M. Kozik / IKEA Katowice
biurka w pokoju wolontariusza
wiz. J. Monsiorska, M. Kozik / IKEA Katowice
pokój zabaw dla dzieci
pokój z fotelami
jadalnia
żółte fotele przy oknie
pokój nauki
pokój psychologa
pokój wolontariusza
pokój do zabawy
biurka w pokoju wolontariusza

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking