Pomimo przeszkód

Ajouté: 08.04.2022 / Section:
Piotr Grela Fot. D.Nita-Garbiec/UM Gliwice

Gliwiczanin, dziennikarz Piotr Grela został laureatem konkursu Mr Disabled. Wyróżnia on niepełnosprawnych mężczyzn osiągających sukces pomimo ograniczeń, z którymi się zmagają. Serdecznie gratulujemy!

Piotr Grela urodził się w 1988 r. z rzadką chorobą – mukopolisacharydozą typu I. To rzadka choroba genetyczna spowodowana brakiem enzymu odpowiedzialnego za rozkład cukrów złożonych w organizmie. Substancje nie są rozkładane, przez co kumulują się w narządach, doprowadzając stopniowo do ich dysfunkcji. Pacjenci z tą jednostką rzadko dożywają pełnoletności.

Pomimo choroby Piotr Grela nie poddaje się i stara się być jak najbardziej aktywny – ukończył studia politologiczne ze specjalnością komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim, był dziennikarzem w radiu Plus Śląsk i Dzienniku Zachodnim. Później zajął się aktywizacją osób bezrobotnych, aż odnalazł swoje miejsce w dziale prasowym klubu „Piast Gliwice”, gdzie od ponad 3 lat pracuje jako redaktor. To właśnie klub zgłosił Piotra Grelę do konkursu Mr Disabled. To odpowiednik konkursu Lady D., skierowany do panów z niepełnosprawnością, którzy osiągnęli sukces pomimo trudności i ograniczeń. Statuetki wręczane są w pięciu kategoriach: życie społeczne, życie zawodowe, kultura, sport i nagroda zespołowa w jednej z czterech poprzednich kategorii.

Piotr Grela został laureatem konkursu w kategorii życie zawodowe.

Każde wyróżnienie jest przyjemne i motywujące, ale dla mnie najważniejsze jest to, że pomimo niepełnosprawności mogę robić rzeczy, które sprawiają, że czuję się, jakby jej nie było. Nagroda to dodatkowe wzmocnienie, by nadal działać, być aktywnym, silnym i iść do przodu, pomimo wszystkich przeciwności – mówi Piotr Grela.

W wolnych chwilach Piotr lubi czytać książki, oglądać filmy, gra też w piłkę nożną, trochę w squasha i w gronie przyjaciół lubi spędzać czas przy grach planszowych. Nie brakuje mu optymizmu, zapału do pracy i zaangażowania w działalność charytatywną.

Choroba łagodnie mnie potraktowała. W najtrudniejszym momencie bardzo pomogli dziennikarze, którzy nagłośnili temat mojego schorzenia, dzięki czemu udało się zebrać fundusze na początek leczenia i uzyskać finansowanie z budżetu państwa. Wierzę w siłę mediów, dlatego kiedy tylko jest możliwość, staram się nagłaśniać akcje charytatywne dostępnymi kanałami, by w ten sposób oddać to dobro, które ja dostałem – mówi Piotr Grela.

Nagrodę podczas gali Mr Disabled za rok 2020 i 2021 w imieniu laureata odebrała Klaudia Bera, pełnomocnik Prezydenta Miasta Gliwice do spraw osób z niepełnosprawnościami. (mf)

 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking