Wyjątkowy koncert

Ajouté: 04.04.2022 / Section:
Arte dei Suonatori Arte dei Suonatori (fot. materiały promocyjne)

Dramatyczna „Pasja wg św. Jana” Johanna Sebastiana Bacha zainauguruje jubileuszowy 15. Festiwal Muzyki Dawnej Improwizowanej „All’improvviso”. Koncert rozpocznie się 9 kwietnia o godz. 18.00 w ruinach teatru Victoria (al. Przyjaźni 18).

Muzyczna ilustracja drogi Jezusa od pojmania do śmierci na krzyżu to wyznanie głębokiej wiary Kantora z Lipska. Dzieło Bacha zabrzmi w Gliwicach prawdopodobnie po raz pierwszy. „Pasja wg św. Jana” jest uważana za kompozycję spójną i surową w swojej prostocie. Bach umieścił w niej wiele arii i chorałów, tworząc swoją „śpiewaną ewangelię” i swego rodzaju modlitwę do Boga.

W ruinach teatru Victoria zabrzmi w znakomitym wykonaniu Ensemble Polyharmonique (Niemcy) i orkiestry Arte dei Suonatori pod kierownictwem Marcina Świątkiewicza. Ensemble Polyharmonique to zespół śpiewaków, który specjalizuje się w muzyce epoki renesansu i baroku. Łączy niemiecką i francusko-flamandzką kulturę wokalną z żywymi interpretacjami. Arte dei Suonatori to orkiestra, która po latach poszukiwań artystycznych stworzyła własny styl wykonawczy, który jest jednocześnie historyczny, nowoczesny i na wskroś indywidualny. Dyrygował będzie Marcin Świątkiewicz.

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking