Warto korzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej!

Ajouté: 24.01.2022 / Section:
pani z laptopem Fot. Pixabay

Zmienność prawa, niejasno sformułowane przepisy, konieczność odwołania się od otrzymanej decyzji lub sformułowanie pozwu mogą być problematyczne dla osób, które samodzielnie szukają rozwiązań. Dlatego pomoc oferują  specjaliści działający w Gliwicach w ramach punktów nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego. Warto skorzystać z ich pomocy.

Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje wsparcie w zakresie: prawa pracy, prawa cywilnego, prawa karnego, prawa administracyjnego, prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa celnego, dewizowego i handlowego, przygotowania do rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej,  prawa podatkowego (również w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej), ubezpieczenia społecznego, mediacji.

Od 1 stycznia do odwołania porady prawne udzielane są jedynie za pośrednictwem środków komunikacji na odległość (m.in. telefon, mail).

Zapisy na bezpłatne porady prawne odbywają się za pośrednictwem infolinii NPP prowadzonej przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach pod numerem telefonu 517-081-054. Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.30 do 10.30 lub za pomocą poczty elektronicznej na adres: npp_gliwice@ops.gliwice.eu.

Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej obsługiwanych przez radców prawnych i adwokatów prowadzone są w:
•    Ośrodku Interwencji Kryzysowej, Gliwice ul. Sikorskiego 134 (adwokaci-radcy prawni), od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 12.00;
•    Ośrodku Interwencji Kryzysowej, Gliwice ul. Sikorskiego 134 (radcy prawni), od poniedziałku do piątku w godz. od 12.30 do 16.30;
•    Ośrodku Pomocy Społecznej, Gliwice ul. Górnych Wałów 9 (adwokaci), od poniedziałku do piątku w  godz. od 14.00 do 18.00.

Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej i mediacji realizowanej przez Stowarzyszenie „Sursum Corda”, obsługiwane są przez adwokatów, radców prawnych w:
•    Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 przy ul. Partyzantów 25, od poniedziałku do piątku w  godz. od 13.15 do17.00;
•     Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2, przy ul. Kopernika 63, od poniedziałku do piątku w  godz. od 15.00 do 19.00.                              

                                                       
Punkty nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i mediacji realizowanych przez Stowarzyszenie „Sursum Corda”, obsługiwane są przez adwokatów, doradców obywatelskich  w:
•    Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2, przy ul. Partyzantów 25, od poniedziałku do piątku w  godz. od 9.00 do 13.00;
•    Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, przy ul. Gierymskiego 1, od poniedziałku do czwartku w godz. od 14.00 do 18.00 oraz w piątek od godz. 11.00 do 15.00.

Powyższe zadanie realizowane jest ze środków budżetu państwa.

Od 7 lutego w każdy poniedziałek w godz. od 14.00 do 15.00 z darmowych porad prawnych będzie można skorzystać również w  gliwickiej Izbie Wytrzeźwień przy ul. Okopowej 6. Uwaga, w IW konsultacje udzielane sa na miejscu, ale każda wizytę należy umówić pod numerem telefonu: 32/335-04-93.
Zainteresowani najczęściej szukają u nas pomocy w takich tematach jak alimenty, rozwody, sprawy mieszkaniowe i czynszowe. Porady prawne w naszym punkcie zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem  – mówi Małgorzata Panek, kierownik Izby. W związku z pandemią osoby przychodzące na spotkanie z radcą prawnym proszone są o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego. (mf)
 

 

 

 

 

 

 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking