Pamiętamy o ofiarach marszu śmierci

Ajouté: 18.01.2022 / Section:
światło pokoju fot. D. Nita-Garbiec / UM Gliwice

W 77. rocznicę ewakuacji hitlerowskiego obozu Auschwitz-Birkenau odbędzie się III Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju. Na trasie Oświęcim–Gliwice zapłonie symboliczny ogień pokoju.

Bieg odbędzie się 20–21 i 28 stycznia. Do Gliwic sztafeta z Oświęcimia dotrze 21 stycznia. Cmentarz Centralny jest ostatnim punktem na trasie Biegu Pamięci. W tej inicjatywie biorą udział między innymi uczniowie gliwickich szkół – I LO im. E. Dembowskiego w Gliwicach i Gliwickiego Centrum Edukacyjnego. Tegoroczny projekt zostanie podsumowany 28 stycznia podczas sesji popularnonaukowej poświęconej historii obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, która odbędzie się w Zespole Szkół Technicznych w Chorzowie.

Między 17 a 21 stycznia 1945 roku w pieszych kolumnach wyprowadzono blisko 56 tys. więźniów. Wielu z nich zastrzelili konwojujący ich esesmani, wielu zmarło z zimna, wycieńczenia i głodu. Na cmentarzu Centralnym znajdują się mogiły, do których w 1948 roku przeniesiono szczątki ofiar wydarzeń ze stycznia 1945 roku.

III Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju objął patronatem prezydent Gliwic Adam Neumann.

przekazanie światła
żołnierze przy mogile
przekazanie światła
żołnierze przy mogile

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking