Młodzi pełni empatii

Ajouté: 12.01.2022 / Section:
Prezydent Ewa Weber i nagrodzeni Fot. M.Buksa/UM Gliwice

Ewa Weber, zastępca prezydenta Gliwic wręczyła we wtorek 11 stycznia w Urzędzie Miejskim nagrody uczestnikom dwóch konkursów poświęconych tematyce niepełnosprawności, ogłoszonych przez Prezydenta Miasta Gliwice. Laureatom serdecznie gratulujemy!

Cieszmy się, że jesteśmy zdrowi, ale też pamiętajmy, że w każdej chwili może się to zmienić. Dlatego warto mieć w sobie empatię i umiejętność pomocy drugiemu człowiekowi. To jedna z ważniejszych cech człowieka. Bardzo dziękuję dyrektorom, nauczycielom, rodzicom, a przede wszystkim uczniom za zaangażowanie w bardzo istotny temat i wykazanie się wrażliwością na drugiego człowieka oraz stworzenie pięknych i mądrych prac – mówiła podczas spotkania z laureatami zastępca prezydenta Gliwic Ewa Weber.

Konkurs „Zasady savoir vivre wobec osób z niepełnosprawnością” przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych i polegał na przygotowaniu pracy plastycznej pokazującej, jak należy zachować się w kontakcie z osobą niepełnosprawną. Pierwsze miejsce zajęła siedmioletnia Gabriela Pietrzak z I klasy Szkoły Podstawowej nr 32.

Uważam, że należy każdemu pomagać, zwłaszcza osobom niepełnosprawnym, które nie zawsze w każdej sytuacji sobie radzą. Dlatego narysowałam panią, która jeździ na wózku inwalidzkim i nie potrafi dosięgnąć do włącznika światła i pomaga jej pewien pan. Narysowałam też samochód, który przed sklepem zajmuje miejsce parkingowe dla osoby niepełnosprawnej. Widuję takie sytuacje i omawiamy je często z rodzicami. Nie rozumiem dlaczego ludzie tak robią, skoro nieco dalej jest dużo wolnego miejsca – mówi Gabrysia Pietrzak.

Drugie miejsce w konkursie dla uczniów szkół podstawowych zajęła Wiktoria Sandyk z SP nr 4, a trzecie – Hanna Kołdras z SP nr 4. Przyznano też sześć wyróżnień. Otrzymali je: Amelia Cetnarowska z SP 16, Jakub Przepaśniak z SP nr 18, Piotr Caban z SP nr 39, Hanna Gawłowska z SP nr 32, Mateusz Tarnowski z SP nr 21 i Anna Astafieva z SP nr 5.

Dzięki konkursowi uczniowie mieli okazję zapoznać się z przygotowanym przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gliwicach „Poradnikiem Savoir Vivre wobec osób z niepełnosprawnością”, poszerzyć swoją świadomość i otwartość na problematykę osób z niepełnosprawnością oraz uzmysłowić sobie z jakimi barierami na co dzień muszą zmagać się ich koledzy i koleżanki oraz dorosłe osoby z niepełnosprawnością.

Wyróżnieni uczniowie otrzymali gry planszowe i książki z płytą CD oraz gadżety miejskie. Po ustabilizowaniu się sytuacji epidemicznej planowana jest wystawa zgłoszonych prac oraz wykorzystanie ich jako ilustracji do „Poradnika Savoir Vivre wobec osób z niepełnosprawnością”.

Drugi konkurs skierowany był do szkół ponadpodstawowych i polegał na przygotowaniu prezentacji multimedialnej na temat „Niepełnosprawni pokonują bariery”. Jego zadaniem była popularyzacja wiedzy na temat problematyki niepełnosprawności i poszerzanie świadomości na temat barier, z którymi na co dzień muszą mierzyć się osoby niepełnosprawne. W prezentacjach młodzież przedstawiła ważne z punktu widzenia osób z niepełnosprawnością kwestie: pokonywania barier społecznych, architektonicznych, edukacyjnych oraz barier w życiu zawodowym. Prezentacje dotyczyły też  problemów osób z niepełnosprawnością w życiu codziennym oraz ich wyjątkowych osiągnięć w różnych dziedzinach życia.

W konkursie multimedialnym wyróżnione zostały trzy zespoły: dwa z ZSO nr 5 VIII LO (I miejsce zajęła drużyna w składzie: Paulina Ciesińska, Natalia Nowak i Nicola Kucia, a drugie: Martyna Filipek, Martyna Haręża i Julia Michoń) oraz zespół z ZSTI Technikum nr 1 w składzie: Oliwier Bielas i Maciej Milner.

Nagrodami konkursowymi dla szkół były zestawy muzyczne oraz piłki do koszykówki. Uczniowie, którzy przygotowali nagrodzone prezentacje otrzymali upominki. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy. (mf)

 

 

Ewa Weber i Gabrysia Pietrzak
Fot. M.Buksa/UM Gliwice

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking