Bottrop – oczami młodych

Ajouté: 07.01.2022 / Section:
banner

Galeria Perkoz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach (ul. Perkoza 12) zaprasza do 31 stycznia na wystawę fotograficzną, dzięki której możemy bliżej poznać Bottrop – miasto partnerskie Gliwic. Zdjęcia, wykonane przez młodych ludzi, przybliżają nam różne zakątki tego niemieckiego miasta.

Prezentowane materiały powstały w ramach współpracy dwóch miast partnerskich: Bottrop i Berlina. Warsztaty fotograficzne dla blisko 30 młodych ludzi z bottropskich szkół Janusz-Korczak-Gesamtschule i Willy-Brandt-Gesamtschule przeprowadziła Janina Steinmetz – berlińska fotografka.

Podczas zajęć uczestnicy poznali nie tylko podstawy technik fotograficznych, ale też tworzyli pamiętniki ukazujące ich przeżycia, doświadczenia z jednego dnia. Uczniowie brali udział w dwóch projektach:

  1. „Nieświadome miejsca” – oczy obserwatora skierowali tylko na formę i dekorację danego obiektu architektonicznego bez ludzi w tle. Dzięki temu przedstawili fragment świata, którego konstrukcja jest zwykle przyjmowana za oczywistość, a nie jest świadomie postrzegana.
  2. „Portrety psychologiczne”– portretowali ludzi ze swojego sąsiedztwa w świetle dziennym. W tym projekcje preferowano empatyczne podejście do osób fotografowanych oraz dbałość o zachowanie naturalności ujęć przez brak celowego ustawiania modeli.

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking