#TAKIBYŁROK Solidne podstawy rozwoju

Ajouté: 27.12.2021 / Section:
baner

Podsumowanie roku 2021 w Gliwicach  (część 1).

Szanowni Gliwiczanie,
w minionym roku udało się konsekwentnie realizować kluczowe inwestycje i plany. To spore osiągnięcie w tych bardzo trudnych dla samorządów latach – zmagamy się nie tylko z pandemią, ale także z ciągłym niedofinansowaniem zadań zlecanych przez rząd oraz zmianami w prawie, które powodują drastyczne zmniejszenie dochodów własnych gmin.

Samorządy znajdują się dzisiaj w bardzo trudnej sytuacji. W Gliwicach – dzięki prowadzonej konsekwentnie od lat rozsądnej polityce budżetowej – wciąż udaje się utrzymać niezłą sytuację finansową, choć konstruowanie budżetu na rok 2022 było bardzo trudne i wymagało wielu wyrzeczeń. Nie byłoby to możliwe bez zgodnego współdziałania różnych środowisk, samorządu, biznesu i grup społecznych, dla których – pomimo sporów – nadrzędny jest wspólny cel – dobrobyt miasta Gliwice i jego mieszkańców. Za tę współpracę ponad podziałami pragnę wszystkim serdecznie podziękować.

Adam Neumann
prezydent Gliwic

Lotnisko nie tylko dla biznesu

28 sierpnia otwarto Gliwickie Centrum Edukacji Lotniczej. Powstało na terenie dawnych warsztatów lotniczych na zmodernizowanym gliwickim lotnisku. W potężnym, nowoczesnym budynku wystawienniczo-konferencyjno-szkoleniowym GCEL, zaprojektowanym przez PANOVA Studio, stworzono modelarnię i zamontowano symulator lotów i kopułki i-cinema 180 stopni i 360 stopni, w których można zobaczyć film o lotnictwie 4D. W przebudowanym dużym hangarze wyeksponowano z kolei efektowne, zabytkowe szybowce.
W ramach GCEL działa Ośrodek Modelarstwa Lotniczego prowadzony przez Gliwickie Stowarzyszenie Modelarzy Lotniczych. Na cele ośrodka w pobliżu płyty lotniska powstał tor dla modeli na uwięzi, na którym będzie można rozgrywać zawody o zasięgu krajowym i światowym.

Gliwice wciąż w czołówce

Po raz drugi z rzędu Gliwice znalazły się na czele Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”. Tak jak w poprzednim roku miasto okazało się szczególnie silne we wskaźnikach obrazujących stan samorządowych finansów, co przekłada się na wysoki potencjał rozwojowy. Nasze miasto zajęło wysokie pozycje również w innych samorządowych rankingach.

Gliwice znalazły się w grupie 39 miast-lokomotyw rozwoju rynku lokalnego (w zestawieniu Polskiego Instytutu Ekonomicznego w Warszawie), uplasowały się na trzecim miejscu w grupie miast na prawach powiatu w rankingu „Kondycja finansowa samorządów u progu pandemii” oraz w ogólnopolskim rankingu zamożności samorządów (opublikowanych przez Pismo Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA). Trzecie miejsce w grupie miast na prawach powiatu zajęliśmy także w najświeższej edycji Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego w Polsce. Skarbnik Miasta Ryszard Reszke został uhonorowany Perłą Samorządu i tytułem najlepszego skarbnika w kategorii miast na prawach powiatu powyżej 120 tys. mieszkańców. 4. miejsce zajęły Gliwice w pierwszej edycji Rankingu Gmin woj. śląskiego, oceniającym potencjał, aktywność i wyniki finansowe osiągane przez daną gminę.

Niestety, zdaniem agencji Fitch Ratings w kolejnych latach zmiany podatkowe wpłyną niekorzystnie na samorządowe finanse wszystkich gmin w Polsce. „Jednostki samorządu terytorialnego w Polsce będą zmuszone wprowadzać drastyczne cięcia wydatków oraz podnosić stawki podatków i opłat lokalnych wobec niewystarczającej rekompensaty przez ustawodawcę ubytków w dochodach z podatku dochodowego od osób fizycznych” – oceniają eksperci w raporcie dotyczącym wpływu „Polskiego Ładu” na ocenę kondycji ekonomicznej gmin.

Rośnie dzielnica innowacji

Gliwicki Technopark rozrasta się w szybkim tempie. Trwa budowa trzeciego już obiektu spółki. Budynek będzie gotowy w pierwszym kwartale 2022 r. Powstanie w nim laboratorium innowacji, które pomoże wprowadzać na rynek nowe produkty, usługi, marki i technologie. W budynku znajdzie się przestrzeń sprzyjająca pracy warsztatowej, networkingowi i spotkaniom w trybie mniejszych konferencji. Całość uzupełnią współdzielone przez najemców sale spotkań, przestrzeń wyposażona w schematy do tworzenia modeli biznesowych, a także laboratorium druku 3D. Budowa obiektu będzie kosztować około 7 mln zł.

Powstaje Park Zielonej Energii

Park Zielonej Energii to ekologiczna i nowoczesna inwestycja PEC-Gliwice, która będzie stanowić konieczny element systemu gospodarowania odpadami w mieście. Wielopaliwowy blok ciepłowniczy będzie współpracował z wieloformatową farmą solarną i magazynem ciepła. Teren Parku ma się stać wizytówką Gliwic i będzie całkowicie dostępny dla mieszkańców, na wieży planowany jest taras widokowy. Rozpoczęcie budowy Parku Zielonej Energii planowane jest na 2023 r. Instalacja powinna zostać oddana do użytku pod koniec 2026 r. lub na początku 2027 r. Pakiet informacji na temat inwestycji jest dostępny na stronie internetowej Parkzielonejenergii.pl.


 

strona z Miejskiego Serwisu Informacyjnego-Gliwice
strona z Miejskiego Serwisu Informacyjnego-Gliwice
strona z Miejskiego Serwisu Informacyjnego-Gliwice
strona z Miejskiego Serwisu Informacyjnego-Gliwice

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking