Pamięci Władysława Suleckiego

Ajouté: 13.12.2021 / Section:
Tablica pamiątkowa Fot. G.Ożga/UM Gliwice

Mija 40 lat od czasu, gdy w Polsce wprowadzono stan wojenny. W poniedziałek, 13 grudnia, na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Gliwice”, pod tablicą upamiętniającą Władysława Suleckiego, Prezydent Miasta Adam Neumann oraz dyrektor Muzeum w Gliwicach Grzegorz Krawczyk złożyli wieniec i zapalili znicze.

Od kilku już lat składamy kwiaty i zapalamy znicze pod tablicą upamiętniającą Władysława Suleckiego, wspominając wspaniałego Polaka i gliwiczanina, patriotę, robotnika, człowieka niezłomniej wiary, który od lat 60. XX wieku, czynnie i z uporem walczył z komunistycznym zniewoleniem, za co jego i rodzinę spotkały liczne szykany i upokorzenia. Nie było w Gliwicach równie dzielnego opozycjonisty. Sulecki był między innymi współzałożycielem pierwszych w powojennej Polsce, powstałych w 1978 r., Wolnych Związków Zawodowych Górnego Śląska, które przygotowały grunt pod narodziny Solidarności. Osoba Władysława Suleckiego godna jest najwyższego szacunku. Zabieganie o dobro ojczyzny było dla niego najwyższym obywatelskim obowiązkiem, od którego nigdy się nie uchylił. Odsłonięcie w 2014 r. poświęconego mu pomnika, wzniesionego dzięki inicjatywie Henryka Wujca i Zygmunta Frankiewicza,  zainicjowało także nasz muzealny wieloletni projekt Gliwicka Opozycja 1945 – 1990. Jego uwieńczeniem jest opublikowana w 2020 r. książka pt. „Gliwicka opozycja 1976 –1990. Relacje świadków i uczestników” wydana przez Muzeum w Gliwicach i Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Chronimy w ten sposób przed zapomnieniem działalność gliwickich opozycjonistów z czasów PRL, chcąc aby była nie tylko słowem wyrytym w kamieniu, czy zapisanym na papierze, ale przede wszystkim w naszej indywidualnej i zbiorowej pamięci, pomagając odróżniać ziarno od plewy – powiedział Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach.
Władysław Sulecki był polskim patriotą, górnikiem w kopalni Gliwice, który od lat 60. XX wieku czynnie walczył z komunistycznym zniewoleniem. Współpracował z Komitetem Obrony Robotników, a następnie Komitetem Samoobrony Robotników KOR. Współredagował pismo „Robotnik”, był też zaangażowany w tworzenie pierwszych w powojennej Polsce Wolnych Związków Zawodowych Górnego Śląska. Podczas manifestacji w Krakowie własnym ciałem zasłonił studentkę bitą przez funkcjonariuszy SB i trafił do szpitala. Kiedy Partia chciała usunąć krzyż przy kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gliwicach, Władysław Sulecki bronił go z ojcem Hilarym, franciszkaninem, a za jego przykładem poszli inni. Był stale na celowniku Służby Bezpieczeństwa, wielokrotnie aresztowany i bity, cierpiał z powodu prześladowań wymierzonych w jego rodzinę. Zmuszony do emigracji, zamieszkał w Niemczech Zachodnich gdzie zmarł w 2004 r.

Warto pamiętać, że w ostatniej dekadzie PRL Gliwice były jednym z najważniejszych ośrodków opozycji i oporu społecznego w całym ówczesnym województwie katowickim. Więcej informacji na ten temat znaleźć można w uruchomionym 29 maja 2019 roku portalu internetowym „Gliwicka Opozycja 1945-1990” (www.opozycja.muzeum.gliwice.pl), który poświęcony jest uczestnikom szeroko pojętego oporu społecznego, działaczom różnych nurtów i środowisk, ludziom odważnym, zaangażowanym w działalność wolnościową i za tę działalność prześladowanym przez komunistyczny reżim. Portal, nad którym prace trwały od 2018 r., powstał z inicjatywy dyrektora Muzeum w Gliwicach, Grzegorza Krawczyka. Prace nad portalem pracownicy Muzeum w Gliwicach prowadzili we współpracy ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności oraz historykami Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Katowicach. W jednym miejscu udało się zgromadzić informacje o wydarzeniach, a przede wszystkim osobach, które nad Kłodnicą przecierały polską drogę do wolności. Projekt ma charakter otwarty, a portal będzie systematycznie rozbudowywany. Zachęcamy też do obejrzenia na muzealnym kanale YouTube rozmowy o gliwickiej opozycji, prowadzonej przez dr. Bogusława Tracza, redaktora publikacji „Gliwicka opozycja 1976–1990. Relacje świadków i uczestników” i Grzegorza Krawczyka, dyrektora Muzeum w Gliwicach pod poniższym linkiem:
https://www.youtube.com/watch?v=vS8D_zP3_lY&t=488s.

Z okazji 40. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego 13 grudnia o godz. 18.00. w kinie Amok, odbędzie się  spektakl muzyczny pt. „Happy People, czyli młodość w czasach stanu wojennego”. W przedstawieniu zostaną wykorzystane utwory muzyczne z lat 80-tych wyrażające bunt młodzieży, ale także ich marzenia i pragnienia tj. Republika „Biała flaga”, Lady Punk „Zakłócenie porządku”, Perfect „Autobiografia”, Rezerwat „Zaopiekuj się mną” oraz piosenki gliwickiego kompozytora Przemysława Witkowicza. W spektaklu weźmie udział młodzież z gliwickich szkół średnich wyłoniona podczas castingu jak również wskazana przez nauczycieli tych szkół. Bezpłatne wejściówki na spektakl można odebrać w kasie Kina Amok przy ul. Dolnych Wałów 3. (mf)

 

Prezydent Gliwic i dyrektor Muzeum przy pamiątkowej tablicy
Fot. G.Ożga/UM Gliwice

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking