Aktualności | Muzeum w Gliwicach poleca

Muzeum w Gliwicach poleca

Muzeum w Gliwicach poleca

Publié: 29.11.2021 / Section: Kultura 

Dwa wykłady online, nowa wystawa fotografii i warsztaty świąteczne – to propozycje gliwickiego muzeum na nadchodzący tydzień.

Haskala. Nowy horyzont w starej tradycji

Wykład czwarty: Reforma, akulturacja, sekularyzacja - historia społeczna Żydów w Europie Zachodniej w XIX stuleciu

Czwartek, 2 grudnia 2021, wykład na platformie ZOOM, godz. 18.00

XIX stulecie było epoką gwałtownych zmian w społeczności żydowskiej. W wyniku procesów modernizacyjnych i zmieniającej się sytuacji prawnej (emancypacja) zaczęła ona tracić swój tradycyjny charakter i podlegała głębokiej transformacji. Zmiany dotyczyły języka, stroju, zwyczajów oraz życia religijnego - pojawił się judaizm reformowany, wprowadzający zmiany do rytuału, a część Żydów odchodziła od religii, sekularyzowała się. Podczas wykładu zostaną omówione procesy akulturacji oraz zmiany w życiu religijnym Żydów w Europie Zachodniej.

 • Spotkanie odbywać się będzie na platformie ZOOM.
 • Udział w spotkaniu jest bezpłatny.
 • Obwiązują zapisy: dompamieci@muzeum.gliwice.pl

Dzielnice Gliwic  - znaki szczególne

Wykład trzeci: Śródmieście i Osiedle Wojska Polskiego w duchu moderny Wiednia

Piątek, 3 grudnia 2021, platforma ZOOM, godz. 17.00

"Śródmieście Gliwic jest tak bogate w różnorodną architekturę, pełne zabytków, że określenie tego terenu jednym przymiotnikiem byłoby niewystarczające. Znajdziemy tutaj liczne nawiązania, w tym przyrównanie do modernistycznego Wiednia. Przykładem niech będzie kwartał zabudowy przy ulicach Wincentego Styczyńskiego, Ignacego Daszyńskiego i gen. Władysława Andersa. Bogata dokumentacja fotograficzna gliwickich i wiedeńskich realizacji pozwoli znaleźć zaskakujące podobieństwa. A to nie koniec z podobieństwami z innymi europejskimi miastami" - mówi Ewa Pokorska-Ożóg.
 

 • Prowadzenie: Ewa Pokorska-Ożóg
 • Wstęp wolny, obowiązują zapisy: zapisy@muzeum.gliwice.pl

Kazimiera Dyakowska. Naga

W Czytelni Sztuki w dniach od 3 grudnia 2021 do 6 lutego 2022 prezentowana będzie wystawa fotografii Kazimiery Dyakowskiej pod tytułem Naga Portret i akt 1959 -1966.

W marcu 1966 roku na ul. Stolarskiej w Krakowie otwarto wystawę "Impresje dziewczęce" złożoną z fotogramów autorstwa Kazimiery Dyakowskiej, polskiej prekursorki kobiecego aktu. W Gliwicach, gdzie mieszkała, nikt nie odważył się podjąć ryzyka. W Krakowie dopisek na plakatach "Wstęp od lat 16" gwarantował frekwencję.  Prace Dyakowskiej pokazano także na słynnej już wystawie "Venus" otwartej 6 maja 1970 roku. 231 autorów z całej Polski nadesłało 1155 fotogramów, z których 205 jury zakwalifikowało do konkursu. W dwóch salach galerii zaprezentowano 160 fotogramów, w trzeciej sali klubowej urządzono ekspozycję "Ściana eksperymentalna". Na plakatach pojawiła się adnotacja: "Wstęp od lat 16". Powodzenie było ogromne. Wystawę oglądało dziennie kilkaset osób. Niebawem, w nocy 21/22 maja, nieznani sprawcy włamali się do galerii, kradnąc 11 fotogramów. Prasa odnotowała to jako "fakt bez precedensu w dotychczasowej historii wystawiennictwa fotograficznego". Kilka miesięcy później, w niedzielę 13 września, tuż przed zamknięciem młody człowiek dokonał kolejnej kradzieży. Krótką walkę stoczyła z nim kobieta pilnująca wystawy. Zaalarmowany krzykiem strażnik zamknął drzwi wejściowe i napastnik zmuszony był uciekać przez okno. Zarząd KTF przyznał dzielnej pracownicy Cecylii Franczyk nagrodę w wysokości 500 zł. Po tym incydencie w galerii zainstalowano fotokomórki sprowadzone z Drezna, w zamian za wypożyczenie części fotogramów. Pierwszą wystawę VENUS odwiedziło łącznie ponad 250 tys. widzów. - cyt. za. Krzysztof Jakubowski, Jasna strona "Venus", w Krakowskim Magazynie Społeczno - Kulturalnym.

"Zarówno wystawa prac Kazimiery Dyakowskiej, jak i towarzysząca jej publikacja stanowią kolejny etap prac badawczych poświęconych dokonaniom osób należących do Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego. Inicjowane i konsekwentnie prowadzone od ponad dziesięciu lat w ramach programu Czytelni Sztuki poszukiwania odsłaniają a następnie prezentują w formie wystawienniczej i wydawniczej bujną aktywność twórczą wybitnych indywidualności tego niezwykłego środowiska skupionego wokół GTF’u , a więc takich jak m. in. Zofia Rydet, czy Jerzy Lewczyński. Wkrótce nakładem Czytelni Sztuki ukaże się publikacja podsumowująca działalność Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego w opracowaniu dr Adama Soboty" - powiedział Grzegorz Krawczyk, szef Czytelni Sztuki.

Kazimiera Dyakowska urodziła się w 1909 roku w Leżajsku, jej ojciec z zamiłowania fotograf, wraz z żoną w wolnym czasie prowadził zakład fotograficzny. Pierwszy aparat dostała w wieku dziewięciu lat.  W  1959 roku wstąpiła do Gliwickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Fotograficznego (późniejszego Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego). Była z nim związana do 1966 roku. W 1999 roku umarła w Krakowie jako twórczyni zapomniana.

 • Od 3 grudnia 2021 do 23 stycznia 2022, Czytelnia Sztuki
 • Wystawa fotografii
 • "Kazimiera Dyakowska. Naga Portret i akt 1959-1966".
 • Kuratorka wystawy: Ewelina Lasota

Ozdabiamy… podłaźniczkę!

Sobota, 4 grudnia 2021, Willa Caro, godz. 11.00 i 14.00
 
Zanim w okresie bożonarodzeniowym w domach pojawiła się choinka, tradycyjną ozdobą była… podłaźniczka! Wieszano ją pod sufitem w czasie świątecznym - obyczaj ten znany był jeszcze na wsiach w latach 20. XX w., szczególnie w Polsce południowej: na Śląsku, Podhalu, Pogórzu, ziemi sądeckiej i krakowskiej. Podłaźniczki zdobione były jabłkami, orzechami, ciasteczkami, kolorową bibułą, słomianymi gwiazdkami, wstążkami, a przede wszystkim "światami", jak nazywano kolorowe krążki opłatków. Podczas naszego spotkania z twórczynią ludową z Beskidu Sądeckiego, Stanisławą Majdą, dowiemy się jak zrobić ten ważny niegdyś element świątecznego wystroju, a przede wszystkim wykonamy unikatowe ozdoby, które na nim będą mogły się znaleźć.

 • Zajęcia dla dzieci od lat 6
 • Prowadzenie: Stanisława Majda
 • Realizacja warsztatów uzależniona będzie od aktualnej sytuacji sanitarnej.
 • Wstęp wolny, obowiązują zapisy: 783 560 006